Donald Trump’tan AB ülkelerine İran tehdidi
  • Reklam

Donald Trump'tan AB ülkelerine İran tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran'la anlaşmaya çalışan Avrupa ülkelerini ithal araçlara yüzde 25'lik tarife uygulamakla tehdit ettiği ortaya çıktı.

16 Ocak 2020 - 18:00 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 18:15

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran'la anlaşmaya çalışan Avrupa ülkelerini ithal araçlara yüzde 25'lik tarife uygulamakla tehdit ettiği ortaya çıktı. 

Avrupalı yetkililerin aktardığı bilgilere göre, ABD’li Başkan Trump’ın Avrupa’dan ithal edilen otomobillere yüzde 25’lik ek gümrük vergisini yürürlüğe koyacağı ve İngiltere, Fransa ve Almanya’yı bu konuda günler öncesinden tehdit ettiği kaydedildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, konuyla ilgili Avrupalı bir yetkili, "Güçsüz görünmek istemedik. Bu yüzden tehdidi sakladık" dedi.

Haberde ifadelerine yer verilen Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Araştırma Direktörü Jeremy Shapiro da, "Gümrük tarifesi uygulama tehditleri, mafyavari taktiklerdir. Müttefikler arasındaki ilişkiler, genellikle böyle işlemez." değerlendirmesinde bulundu.

“TRUMP’IN TEHDİDİ SAKLADIK”

İngiltere, Fransa ve Almanyalı yetkililer, mekanizmayı işletme kararının alındığını ancak Trump'ın tehdidinden sonra olayın basına yansıması halinde "Washington'un yardakçısı" olarak görülmekten endişe duyulduğu için, karardan vazgeçme noktasına gelindiğini belirtti.

Konuyla ilgili bir Avrupalı yetkili, "Güçsüz görünmek istemedik. Bu yüzden Trump'ın tehdidini sakladık" dedi.

ABD’li başka bir yetkilinin ise, iddiaları “korkunç bir anlaşma“ olarak tanımladığı belirtildi.

Bu haber 72 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
On binlerce işçi büyük miting için alanda! 'Direne direne kazanacağız'
On binlerce işçi büyük miting için alanda! 'Direne direne...
Çayyolu'na kar yağışı geri döndü
Çayyolu'na kar yağışı geri döndü
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w