Dünyanın en çok tanınan kadın mumyası Takabuti’nin ölüm...
  • Reklam

Dünyanın en çok tanınan kadın mumyası Takabuti'nin ölüm nedeni ortaya çıktı

Bilim insanları yine büyük bir başarıya imza attılar. Geçtiğimiz günlerde 3 bin yıllık mumyanın sesini hayat döndüren bilim adamları bu kez de dünyanın en çok tanınan mumyasının ölüm nedenini ortaya çıkardı.

30 Ocak 2020 - 10:32

Dünyanın en çok merak edilne ve hala gizeminin koruyan mumyalarla ilgili binlerce yıllık gerçekler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Dünyada en çok tanınan mumya olarak bilinen Takabuti'nin ölüm nedeni yüzyıllardır bir gizem olarak kaldı.

2 bin 600 yaşındaki mumya Takabuti bir kadın. Bilim insanları X-ray ve CT taramaları ile gizemi çözmeyi başardı. Takabuti'nin ağzında ve omurgasında fazladan bir diş ve omur olduğu belirlendi.

İrlanda'da bir müzede sergilenen mumya ile ilgili yapılan yeni çalışmalarda, Takabuti'nin 20'li yaşlarında sırtından bıçaklanarak öldürüldüğü belirlendi.

Takabuti'nin eski Mısır'ın Luksor şehrinde yaşayan oldukça zengin ve önemli bir kadın olduğu biliniyor. Takabuti 1834 yılında İrlanda'ya getirilip ilk kez tabutu açılmıştı.

Bilim insanlarının yaptığı taramalarda genç kadının sol omzunun üst kısmından bıçaklandığı ve bunun ölüm nedeni olduğu ortaya çıkarıldı.

Ölümcül bıçak yarası, daha önce başka bir araştırmacı ekibin kalbi için yaptığı yanlış malzeme ile dolu olduğu belirlendi.

Ancak, neredeyse iki yüzyıl süren araştırmalardan sonra, bilim insanları nihayet gerçek kalbini, göğsünün derinliklerinde küçülmüş ve dağınık bir halde bulmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde ise bilim adamları yine büyük bir başarıya imza atmışlardı. Bilim insanları, 3 bin yıl önce mumyalanmış Mısırlı rahip Nesyamun'un sesini yapay ses telleriyle hayata döndürdü.

Bu haber 105 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin diğer bölgelerine geçişine izin verin
İdlib için Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: Sivillerin Suriye'nin...
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve İngilizce bilgisi zorunlu hale geliyor
İngiltere göçmen yasalarını değiştiriyor: İş teklifi ve...