Emlak Konut GYO’dan 3.7 milyar liralık sözleşme! İşte...
  • Reklam

Emlak Konut GYO'dan 3.7 milyar liralık sözleşme! İşte projedeki AKP'li müteahhit

Emlak Konut GYO, İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında 3.7 milyar TL'lik bedelli üç sözleşme imzalandığını Kamu Aydınlatma Platformu'na açıkladı.

11 Kasım 2019 - 20:24 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 21:32

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İstanbul Finans Merkezi için yapılan üç sözleşmeyi KAP'a duyurdu. Yapılan açıklamada sözleşme bedelinin 3.7 milyar TL olduğu belirtildi.

Anlaşma sağlanan ASL İnşaat’ın sahibinin eski AKP milletvekili Abdülkadir Kart olması dikkat çekti. 

Konuya ilişkin olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Protokolü çerçevesinde Şirketimiz tarafından ihale edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi 3328 Ada 1 ve 13 Rekreasyon Parselleri İkmal İnşaatı İşi, Yüklenici Siyahkalem Müh. İnş. San. ve Tic. A.Ş. & Mustafa Ekşi İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ile 1.140.000.000,00 TL (KDV Hariç),3328 Ada 14 Parsel Özel Proje Alanı İkmal İnşaatı İşi, Yüklenici Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. & Yapı ve Yapı İnş. Taah. San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı ile 1.842.000.000,00 TL (KDV hariç),3328 Ada 2 Parsel İkmal İnşaatı İşi, Yüklenici ASL İnşaat Taah. ve San. Tic. Ltd. Şti. ile 719.200.000,00 TL (KDV Hariç) bedeli üzerinden 08.11.2019 tarihinde sözleşmeler imzalanmıştır."

İstanbul Finans Merkezi projesinin bir türlü beklendiği şekilde ilerlememesi üzerine Türkiye Varlık Fonu (TVF) eylül ayı sonunda projenin yüklenicileri arasındaki üç şirket olan Ağaoğlu, İntaş ve YDA'nın yüzde 35'lik alana tekabül eden kısımda bugüne kadar yaptığı masrafları tazmin ederek haklarının tamamını devralmıştı.

DİKKAT ÇEKEN ŞİRKETLER

Anlaşma sağlanan ASL İnşaat’ın sahibinin eski AKP milletvekili Abdülkadir Kart olması dikkat çekti. Siyahkalem Mühendislik ise bugüne kadar Emlak Konut, TOKİ ve devletten aldıkları ihalelerle biliniyor.

İstinye Park’ın ortakları arasında yer alan Yapı ve Yapı İnşaat ise son olarak AKP döneminde İstanbul’daki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinde geliştirilecek projenin ihalesini davet usulü Astaş ile birlikte KİPTAŞ’tan almıştı.

Mustafa Ekşi İnşaat ise TOKİ ve Emlak Konut’un yanı sıra Millet Bahçesi projelerinde görev yapıyor. Hasan Gürsoy’un sahibi olduğu Güryapı ise bugüne kadar kamu kuruluşlarından aldığı çok sayıda ihale ile dikkat çekiyor.

Bu haber 379 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca günlük koronavirüs verilerini açıkladı
Bakan Koca günlük koronavirüs verilerini açıkladı
Ankara Valiliği'nden vatandaşlara 'koronavirüs' uyarısı
Ankara Valiliği'nden vatandaşlara 'koronavirüs' uyarısı