Emniyet’ten Ankara’da Suriyeli hamlesi: Tam 700 polis ile...
Reklam
Reklam

Emniyet'ten Ankara'da Suriyeli hamlesi: Tam 700 polis ile...

Ankara Emniyeti’nin, Altındağ’da Suriyelilere yönelik çıkan karışıklıkların ardından önlemleri artırdığı ortaya çıktı...

03 Eylül 2021 - 11:05 - Güncelleme: 03 Eylül 2021 - 11:06

T24 yazarı Tolga Şardan’ın aktardığına göre Altındağ’daki olaylar sonrasında harekete geçen Ankara Emniyeti, bölgenin kontrole alınması ve yeni olayların yaşanmasını önlemek amacıyla özel bir güç oluşturdu.

Bu hamlenin İçişleri Bakanlığı'nın Ankara'daki Suriyelileri kayıtlı olduğu illere gönderme kararının verildiği dönemde gelmesi dikkat çekti.

Bu ekibin 700 özel polisten oluştuğunu yazan Şardan şunları aktardı:

“İlçe sınırları içinde beş yıldan fazla süredir devam eden bu yaşamsal durumu izleyen devletin son olaydan sonra harekete geçmesiyle söz konusu yeni polis gücünün kurulması benimsendi.

Aynı zamanda kendisi de istihbarat kökenli emniyetçi olan becerikli Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, yaklaşık 700 kişiden oluşan özel polis gücünü sadece bölgenin güvenliği için konuşlandırdı.

Ankara Emniyet Müdürü olarak dört yılı geride bırakan Yılmaz’ın daha yeni kurduğu özel polis gücünde, muhtemel olaylara müdahale edecek çevik kuvvet polislerinin yanı sıra istihbarat, terörle mücadele, siber suçlarla mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, yasa dışı göçle mücadele ve asayiş gibi birimlerden sivil polisler de yer alıyor.

Sivil polisler, Suriyelilerin yaşadığı tüm mahalleleri gözetim ve denetim ablukasına alacak. Kendi görev alanları çerçevesinde görev yapacak. Mesela, istihbaratçılar hangi evde kimin yaşadığını, terör örgütleriyle bağları olup olmadığını terörle mücadele polisleriyle birlikte araştıracak. Mahallelere kimlerin gelip gittiğini takip edecek.

Kaçakçılıkla mücadele polisleri Suriyelilerin organizesinde herhangi bir suç örgütü kurulup kurulmadığını, kaçakçılık ve uyuşturucu satışının yapılıp yapılmadığını izleyecek. Kaçak Suriyelilerin tespit edilmesiyle birlikte sokak suçlarının denetimi sağlanacak.

Ankara Valiliği’nin onayı ile oluşturulan yeni polis gücünün konuşlanması için Altındağ Belediyesi’ne ait özel bir bina tahsis edildi. Bina içinde yeni çalışma düzeni kurulması amacıyla bugünlerde elden geçiriliyor.”

Kaynak: T24
Bu haber 174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakıflara aktarılan kaynaklar nereye harcandı? TÜGVA, ENSAR ve TÜRGEV bilmecesi TBMM'de
Vakıflara aktarılan kaynaklar nereye harcandı? TÜGVA, ENSAR ve...
Yıllar önce öldürülmüştü: Cinayetin detayları Sedat Peker iddianamesinde
Yıllar önce öldürülmüştü: Cinayetin detayları Sedat Peker...