En fazla gökdelen yapan müteahhit: İstanbul’da artık 10 kattan...
  • Reklam

En fazla gökdelen yapan müteahhit: İstanbul’da artık 10 kattan yüksek yapılara izin verilmemeli

Başt İstanbul olmak üzere bir çok kentte yüksek katlı gökdelenler inşa eden DAP Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz artık yüksek katlı binaların devrinin kapandığını söylüyor.

04 Haziran 2020 - 09:04
Reklam

İstanbul'da pek çok gökdelen inşaatına imza atan Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, koronavirüsle birlikte artık yüksek katlı binaların devrinin kapandığını belirterek “Pandemiye uygun sağlıklı yapılar için yönetmelikler değişmeli. İstanbul’da artık kentsel dönüşümün olduğu alanlarda bile 10 kattan yüksek yapılara izin verilmemeli” dedi.

"Artık insanlar 20-30 katlı binalarda oturmak istemiyor"

Yılmaz, 1999 depreminin ardından inşaat sektörünün “deprem kriterleri” ile tanıştığını, şimdi ise “sağlık kriterleri”ne göre konut geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'a şu değerlendirmeleri yaptı:

- Türkiye’de artık insanlar 20-30 katlı binalarda oturmak istemiyor. Bu süreç hepimize bahçesiz, balkonsuz ya da terassız ev olamayacağını gösterdi.

- Bunun için de imar yönetmelikleri düzenlenirken evlerin balkon ve teraslı yapılması konusunda birtakım teşvikler verilerek düzenlenmesinde yarar var.

- Sağlık kriterleri konusunda ciddi bir çalışma yaptık. Hekimlerden oluşan bir “Sağlık Kurulu” oluşturduk. Çekmeköy projemizi bu kurulun önerileri etrafında şekillendirdik.

Bu haber 224 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlıkta yanlış yanıt soruşturması
Bakanlıkta yanlış yanıt soruşturması
FETÖ'den aranan hakim karı koca pencereden bakınca yakalandı
FETÖ'den aranan hakim karı koca pencereden bakınca yakalandı