Erdoğan’ın ’kür danışmanı’ gözünü İzmir’e dikti
  • Reklam

Erdoğan'ın 'kür danışmanı' gözünü İzmir'e dikti

Erdoğan'ın “bitkisel kür” başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, İzmir'in Menderes İlçesi'ndeki Cumaovası'na "bitkisel çay ve soğuk pres yağların üretimi ile ham bitki işleme tesisi" kurmak için kolları sıvadı.

19 Ağustos 2019 - 17:08 - Güncelleme: 19 Ağustos 2019 - 19:30
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "şifacısı" olarak bilinen, “bitkisel kür” başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Türkiye'de bitkisel yağ ve yağlı tohum ihracatının önemli merkezlerinden İzmir'e tesis açmak için harekete geçti.

İzmir’in yerel yayın organı Son Kale’den Mustafa Akbaş’ın habere göre; Prof. Dr. Saraçoğlu'nun sahibi olduğu Saraçoğlu Turizm ve Çevre Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İzmir'in Menderes İlçesi'ndeki İTOB Organize Sanayi Bölgesi'nde 4800 metrekarelik alana "bitkisel çay ve soğuk pres yağların üretimi ile ham bitki işleme tesisi" kurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ÇED başvurusu yaptı.

Bakanlık, 3 milyon 292 bin TL'si ithal makina ekipmanı, 611 bin TL'si yerli makine ekipmanı ve 3 milyon 177 bin TL'si de kurulum hazırlıkları olmak üzere toplam 7 milyon 81 bin TL tutarındaki bu projeyle ilgili ÇED sürecini başlattı.

Projeye göre, Cumaovası'nda yapılacak tesiste nane, yaban otu, papatya, ıhlamur, kuşburnu gibi çayların üretimi yapılacak. Ayrıca, yılda 384 ton soğuk sıkım yağ üretimi gerçekleştirilecek fabrikada 21 kişi çalışacak.

TRT İDDİASI ÇOK KONUŞULMUŞTU

Kamuoyunun ekranlardan tanıdığı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bir süre önce, TRT eski Genel Müdürü Şenol Göka'nın açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Göka, Prof. Dr. Saraçoğlu'na TRT Diyanet kanalında yayınlanan 44 program için 1 milyon 355 bin TL ödendiğini ileri sürmüştü.

Bu iddiayı reddeden Prof. Dr. Saraçoğlu ise "Şimdi, yani bu TRT'yle ilgili bir emeğin karşılığı vardır, bu da gayet mazbut ve ölçülü bir fiyattır onu söyleyeyim. Böyle 50 bin, 100 bin, program başına, böyle bir fiyat yok, 10 bin lira bile değil” demişti.

Bu haber 237 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'in atamalarında öncelik din kültürü öğretmenlerinin
MEB'in atamalarında öncelik din kültürü öğretmenlerinin
Ali Poyrazoğlu: Bodrum'a gelmeyin
Ali Poyrazoğlu: Bodrum'a gelmeyin