Eski vekilden AKP’ye: ’Türk’üm dedim diye ihraç etti’
  • Reklam

Eski vekilden AKP'ye: 'Türk'üm dedim diye ihraç etti'

AKP eski Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, partisinden ihracı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

11 Aralık 2019 - 14:48 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 - 15:26

15 Kasım'da Suriyelilere ilişkin olarak yayımladığı mesaj nedeniyle tepki çeken ve ardından disipline sevk edilen eski AKP Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, partiden ihraç edilmişti.

İhracıyla ilgili konuşan Bakır "AK Parti, 'Türk’üm' dedim diye 'Suriyeliler vatanlarına dönsün' dedim diye beni ihraç etti." iddiasında bulundu.

Pelin Bakır’ın twitter hesabından yaptığı açıklamaları şöyle:

*AK Parti, Türk'üm dedim diye Suriyeliler vatanlarına dönsün dedim diye beni ihraç etti. Bu fikirlerimi ilk defa 2011'de milletvekili seçildiğimde, 2011 ve 2012 yılı Ak Parti Kızılcahamam toplantılarında 1500 kişi önünde elime mikrofon alarak söyledim. Yeni fikirlerim değildir.

MİLLETVEKİLİ OLDUĞUNDA POLİTİZE DEĞİLMİŞ

Ayrıca milletvekilliği yaptığım 2011-2015 yılları arasında televizyon programlarında, çıktığım canlı yayınlarda da hep aynı fikirleri savundum. O dönem sosyal medyayı etkin kullanmadığım için bazı takipçilerim bunlara rast gelmemiş olabilir. Ancak bu düşüncelerim yeni değildir.

Bana neden AKP'den milletvekili oldun diyorlar. 2011'e kadar politize değildim. Siyasi partileri ve hiçbir siyasetçiyi tanımıyordum. İTÜ'de hayatını bilime vakfetmiş bir profesördüm. Vatanıma, milletime daha çok hizmet etmek istediğim için tamamen idealist duygularla siyasete girdim.

Hiçbir zaman bir partinin, bir insanın, bir çıkar grubunun, bir lobinin milletvekili olmadım. Ben sadece Büyük Türk Milletinin vekili oldum.

2011'de milletvekili seçildikten sonra çok kısa sürede politize oldum. Atatürk'ün, Türk milliyetçiliğinin değerini 2011'den itibaren her gün artarak idrak ettim. Siyaseti yaparak öğrendim. Ak Parti'de siyaset yapmak benim bugünkü politik düşüncelerimin oluşmasına temel olmuştur."

"2011'de Ak Parti, Merkez Sağda Demokrat Parti'nin devamı olduğunu iddia ettiği için onlardan gelen teklifi oldukça tereddütlerle de olsa kabul ettim. O yıllarda Merkez Sağda siyaset yapacak alternatif yoktu. MHP bana teklif yapmadı. Sadece size yapılan teklifi değerlendirirsiniz.

Demokrat Parti, bizzat dedem Şaban Gündeş’in 1946’da finansal kaynak sağlayarak kurduğu, amcam Kamil Gündeş’in 4 dönem milletvekilliği (1946-1960) ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptığı partiydi. 27 Mayıs Darbesi sonrası amcam Kamil Gündeş, idamla yargılanan 107 kişiden biriydi.

Bu yönüyle ve ilk kuruluşundaki değerler ve ilkelerle Ak Parti bana aile mirasıydı. Ben diğer milletvekilleri gibi Demokrat Parti'nin mirasını yemedim. Tam tersi Ak Parti Demokrat Parti mirası üzerinde oturmaktadır.

2011'de ilk milletvekili olduğum günden itibaren Ak Parti ile Suriye Politikası,terör örgütüyle çözüm süreci, AB ile Geri Kabul Anlaşması, Türk milliyetçiliği,Irak Türkmenleri, Barzani, Avrupa politikaları, kadın hakları, parti içi demokrasi konularında görüş ayrılıkları yaşadık."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Bakırköy'de ekonomik bunalımda olduğu ortaya çıkan iş adamı Bahattin Delen; eşi Zübeyde ve yedi yaşındaki çocukları Ali Delen’i siyanürle zehirledikten sonra intihar etmişti.

Pelin Gündeş Bakır ise bu olayın ardından sosyal medyada bir mesaj yayımlamıştı. Bakır, mesajında, “Bu sabah Bakırköy’de 3 kişilik aile hayatına son verdi. Evde yapılan incelemede siyanüre rastlandı. Bu son 10 günde yaşanan 3. toplu intihar vakası. Milletimiz ölüyor. Suriyelileri Türklerin sırtından indirin artık. Vatanlarına dönsünler. Hiçbirine vatandaşlık verilmesin” ifadelerini kullanmıştı.

Bakır bir başka tweetinde ise Suriyelilerle ilgili şunları yazmıştı:

“Dün gece Taksim'de Suriye bayrağı açıp halay çeken alkollü Suriye'lilerin videosunu büyük bir üzüntü ile izledim.Bir Türk kadını olarak doğup büyüdüğüm İstanbul'da artık sokağa çıkmaya korkuyorum.Lütfen bu arkadaşlar derhal askere alınsın, PKK ile savaşmaya Suriye'ye gönderilsin.”

Bu haber 137 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da ByLock operasyonu: 21 gözaltı
Ankara'da ByLock operasyonu: 21 gözaltı
AFAD toplanan yardım paralarının miktarını açıkladı
AFAD toplanan yardım paralarının miktarını açıkladı
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w