Çayyolunun ilçe olması yolunda ilk adım
  • Reklam
  • Reklam

Çayyolunun ilçe olması yolunda ilk adım

İçişleri Bakanlığı, polis ve jandarma sorumluluk alanlarındaki tartışmayı sonlardırmak için başlattığı çalışmada, Ankarada Bilkent, Konutkent, Çayyolu, ODTÜ, Angora Evleri, Ümitköy, ve Karapürçek bölgelerini polise devretme kararı aldı.

29 Eylül 2009 - 18:36 - Güncelleme: 05 Ekim 2017 - 22:29
Reklam

İçişleri Bakanlığı, polis ve jandarma sorumluluk alanlarındaki tartışmayı sonlardırmak için başlattığı çalışmada, Ankara’da Bilkent, Konutkent, Çayyolu, ODTÜ, Angora Evleri, Ümitköy, ve Karapürçek bölgelerini polise devretme kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde sorumluluk sahası açısından polis ve jandarma arasında sıkıntı yaşanan ve halen jandarma bölgesi olan 90 yerleşim yerinin polise devredilmesi için çalışma başlattı. Çalışma ile yıllardır ’ilçe olma hayali’ yaşayan Çayyolu bölgesinin de polise devredilmesi kararlaştırıldı. Karar, ’ilçe olma yolundaki ilk adım’ olarak değerlendirildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın koordinasyonu ile yeni bir çalışma başlatıldığını açıkladı. Halen Jandarma Genel Komutanlığı’nın sorumluluk sahasında bulunan 90 yerleşim yerinin polise devredileceğini açıklayan Bakan Atalay, Ankara’da Bilkent, Konutkent, Çayyolu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Angora Evleri, Ümitköy ve Karapürçek’in polise devredileceğini belirtti.

İlçe Olma Yolunda
Çayyolu bölgesinde güvenliğin jandarmadan alınarak polise devredilmesine yönelik çalışmalar, sivil toplum kuruluşları tarafından ’ilçe olma yolunda ilk adım’ olarak değerlendirildi. Yenimahalle Belediyesi Meclis Üyesi Engin Uç ise, karara temkinli yaklaştı ve şunları söyledi:

"Çayyolu gerek nüfusu, gerekse kente olan uzaklığı açısından güvenlik dahil, pek çok idari sorunlar da yaşamaktadır. Bu sorunlardan biri olan güvenliğin ilçe yapılmadan jandarmadan alınıp polise devredilmesi bazı sakıncaları da beraberinde getireceği aşikardır. Geldiğimiz nokta bölgenin süratle ilçe olmasını dayatmaktadır.

Ben bir belediye Meclisi üyesiyim. Çayyolu açısından baktığımızda planların delinmesiyle, plan değişiklikleriyle artan yoğunluğun bölgede altyapı sorunları doğurmaya başladığını, bunun da Yenimahalle’ye bağlı olmakla artarak, yoğunlaşarak gideceğini göstermektedir. İlçe yapılmadığı takdirde bölge ranta kurban edilmiş olacaktır. Güvenlik sorunu bu zincirin küçük bir halkasından başka bir şey değildir." 

Kent Kampanyası
Ankara Hürriyet de, Çayyolu sakinleri ve sivil toplum kuruluşlarından gelen talepleri dikkate alarak geçtiğimiz yıl Şubat ayında Çayyolu’nun ilçe olması için dört gün süren bir kent kampanyası düzenlemişti. Kampanya büyük ilgi görmüş ve AKP dışındaki siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri tam desteklerini açıklamışlardı.

Bu haber 4780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Atatürk’ün mirasına yapılan bu saygısızlık kabul edilemez”
"Atatürk’ün mirasına yapılan bu saygısızlık kabul...
'Feminizm' yılın kelimesi seçildi
'Feminizm' yılın kelimesi seçildi