’Gölge Ordu’ SADAT’ın eğitim kamplarının fotoğrafları...
Reklam
Reklam

'Gölge Ordu' SADAT'ın eğitim kamplarının fotoğrafları ortaya çıktı

Sözcü yazarı Erkin, Caner Taşpınar ve Ersin Eroğlu’nun SADAT’ı anlattığı Gölge Ordu kitabında yer alan SADAT’ın eğitim kamplarına ait fotoğrafları gündeme taşıdı.

18 Ocak 2022 - 19:46 - Güncelleme: 18 Ocak 2022 - 19:48

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, “‘Gölge Ordu’nun eğitim fotoğrafları” başlıklı yazısında, Caner Taşpınar ve Ersin Eroğlu’nun SADAT’ı anlattığı Gölge Ordu kitabında yer alan SADAT’ın eğitim kamplarına ait fotoğrafları gündeme taşıdı.

“ULAŞLI KAMPI” VE AKŞENER'İN İDDİASI

Özel askeri şirket olan SADAT, Türkiye’de sıklıkla gündeme geliyor. Erkin, yazısında şirketle ilgili şunları kaydetti:

“Bir dönem Cumhurbaşkanı Başdanışmanı da olan SADAT'ın kurucusu emekli Adnan Tanrıverdi'nin neden böyle bir şirket kurduklarını anlattığı röportajın satır aralarında ‘Gölge Ordu'nun izlerini buluyorum.

Ersin Eroğlu/Caner Taşpınar'ın birlikte yazdığı ‘Gölge Ordu/SADAT'ın sır perdesi aralanıyor/Kırmızı Kedi Yayınevi' kitabını önceki gün bitirdim ve son 10 yıldır tartışılan yapılanmayla ilgili somut bilgilere ulaştım.

Örneğin… SADAT'ın eğitim kamplarıyla ilgili iddialar yıllar öncesine dayanıyor. Medyaya yansıyan ‘Ulaşlı Kampı' iddiası, İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in Konya ve Tokat iddiasının üzerinden yıllar geçti. İki genç gazeteci, Ulaşlı Kampı ve Edirne üzerinde araştırmaya koyuluyor:

‘… Bir kaynak ile masaya oturduk. Elindeki fotoğrafları çıkarıp önümüze koydu. SADAT eğitim kampları fotoğrafları ile birlikte ‘bu fotoğraflar gerçek mi?' sorusu da masada duruyordu. Fotoğrafları araştırmaya başladık. SADAT'ın eğitim kamplarını bize teslim eden kaynak, fotoğraftaki kişileri ve fotoğrafın çekildiği yeri bilmiyordu. Önümüzde yanıt bekleyen soruların sayısı gittikçe artıyordu. Öncelikle, fotoğraflarda ‘eğitmen' olarak görülen kişiyi araştırdık.’”

SAT KOMANDOSU EĞİTMEN

Erkin, Gölge Ordu kitabından SADAT’ın eğitim kamplarını ve emekli SAT Komandosu olan eğitmeninin bilgilerini de aktardı:

“SADAT'ın eğitim kampında ders veren kişi emekli SAT (Su altı Taarruz Komandosu) Komandosu Önder Akgün…1986 yılında Deniz Lisesi'nden ve 1990 yılında ise Deniz Harp Okulu'ndan teğmen rütbesiyle mezun oldu. SAT kursunu birincilikle kazandı ve birinci olarak bitirdi. Donanmanın değişik birimlerinde görev alıp 2010 yılında kendi isteğiyle ayrıldı. Önder Akgün, TSK'dan kendisini tanıyanların anlattığına göre, SADAT'ın fikirlerini benimseyen bir isim değil. Akgün maddi gerekçelerle SADAT eğitimlerinde yer aldı.

Ve geliyoruz kamuoyunun ilk kez göreceği fotoğraflara.

SADAT'ın yurtdışı eğitim kampı fotoğraflarında hem silahlı hem de silahsız eğitimler verildiği görülüyor. Eski SAT'çı Önder Akgün'ün Kamerun, Kenya, Ürdün ve Sudan'da çekilen fotoğraflarında orduların nasıl eğitildiği anlaşılıyor. Ve… SADAT, 2019 yılında IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na katılmıştı. Bu fuarda çekilen fotoğraflarda da Önder Akgün var.

Peki ya Türkiye'de de eğitim yapıldı mı? Bunu da kitaptan okuyun derim:

‘…Aydınlık yani ışık olsa da korkularımız, yani ‘gölgeler' hep en yakınımızdadır. İlk insandan, Avrupa Rönesansı'na kadar, insanın doğa karşısındaki bilgiden uzak oluşu, ‘gölge' karşısında korku dolu ve masalsı bir atmosfer içinde yaşamasına neden oldu. İslam dünyasında üç boyutlu resme, yani gölgeye yer yoktu, tabuydu. Korkularıyla yüzleşemeyenler geride olmaya mahkûmdu. Her gerçeğin bir gölgesi elbette olur… Kıymetli okur, biz bu kitapta gölgelerin üzerine gittik.’”https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/aytunc-erkin/golge-ordunun-egitim-fotograflari-6894295/

Kaynak: Sözcü
Bu haber 350 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel kalmasın”
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel...