Google’dan sıra dışı Chrome eklentisi
  • Reklam

Google'dan sıra dışı Chrome eklentisi

Chrome eklentisi sık sık yayınlamayan Google, internette gezinme şeklini değiştirebilecek yeni eklentisini yayınladı: "Metin Parçasına Bağlantı Ver" (Link to Text Fragment).

21 Haziran 2020 - 19:58 - Güncelleme: 21 Haziran 2020 - 21:29
Reklam

Chrome eklentisi sık sık yayınlamayan Google, internette gezinme şeklini değiştirebilecek yeni eklentisini yayınladı: "Metin Parçasına Bağlantı Ver" (Link to Text Fragment).

Google, kullanıcıların internet sayfalarını belirli bir konumuna ulaştıran URL'ler oluşturan Chrome eklentisini yayınladı. "Metin Parçasına Bağlantı Ver" (Link to Text Fragment)isimli eklenti, oldukça ilgi çekici görünüyor.

İnternet üzerinden paylaşılan internet sayfası bağlantıları, genellikle karşı tarafın sayfayı açmasını sağlamakla yetiniyor. Sayfanın belirli bir bölümünü paylaşmak istiyorsanız, alıcının sayfanın bu kısmını aratarak bulması gerekiyor. Google'ın yeni çözümü, sayfanın belirli bir bölümünü otomatik olarak vurgulayabiliyor.

Google'ın çok sayıda eklenti yayınlamaması, eklentiyi özel kılıyor. Eklenti Google'dan geldiğinden, bir Firefox sürümünün olmayacağı bekleniyor. 

Chrome 80 ve sonrasında desteklenen "Metin Parçasına Bağlantı Ver" eklentisi, Chrome Web Store'dan indirilebiliyor. Bağlantı oluşturmak için internet sayfasında birkaç sözcüğü seçip, sağ tıklayıp, "Copy link to select text" seçeneğine tıklayın. Özel bağlantı, panoya yapıştırılacak.

Eklenti açık kaynak kodlu olduğundan dileyen geliştiriciler, GitHub üzerinde kodlarını inceleyebilirler.

Kaynak: CHIP Online
Bu haber 278 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ayasofya: Camiye çevrilmesi kararına uluslararası toplum ve dış basın ne tepki verdi?
Ayasofya: Camiye çevrilmesi kararına uluslararası toplum ve dış...
AB: Ankara diyalog çabalarına yanıt vermezse ek önlemler gündeme gelebilir
AB: Ankara diyalog çabalarına yanıt vermezse ek önlemler gündeme...