Google konum verilerine göre Türkiye ’evde kal’ çağrısına...
  • Reklam

Google konum verilerine göre Türkiye 'evde kal' çağrısına ne kadar uydu?

Google, koronanavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında başlatılan 'evde kal' çağrısında Türkiye'de ne kadar uyulduğuna dair verileri paylaştı.

05 Nisan 2020 - 19:59
Reklam

İnternet arama motoru Google, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında kimlerin evde kaldığını göstermek için 131 ülkedeki konum verilerini açıkladı. Google, coğrafyaya göre kullanıcıların hareket eğilimlerini izleyip koronavirüs salgınıyla mücadele için ülkeleri bilgilendiriyor.

Euronews'in haberine göre, Google’un açıkladığı rapora göre Türkiye’de insanlar “evde kal” çağrılarına büyük ölçüde uydu.

Buna göre "Perakende ve Eğlence" mekanlarına giden insanların oranı yüzde 75 azaldı. Bu başlık, restorant, kafe, alışveriş merkezi, park, müze, kütüphane ve tiyatro gibi mekanları içeriyor.

“Market ve Eczane” yerlerine gidenlerin oranı ise bu dönemde yüzde 39 düşüş gösterdi. Bu bölüm; market, bakkal, yerel pazar, gıda dükkanlı, eczane ve ilaç satılan yerleri kapsıyor.

Parklar civarında hareketlilik ise yüzde 58 azaldı. Parklar bölümü ulusal parklar, plajlar, marina, köpek parkları ve halka açık bahçelerden oluşuyor.

Tren, metro ve otobüs toplu taşıma araçlarına binilen durakların olduğu yerleri gösteren "Transit İstasyonları”nda insan hareketliliği yüzde 71 düşüş gösterdi.

 İş yerlerinde hareketlilik yüzde 45 azalırken meskun alanlarda ise yüzde 17 artış gösterdi. Meskun alanlar artışın yaşandığı tek başlık oldu

Öte yandan Google kişilerin konumu ya da kimliğini tespit etmeye yönelik bilgilerin ise paylaşılmayacağını duyurdu.

Kaynak: Euronews
Bu haber 331 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 669'a yükseldi, toplam vaka 169 bin 218 oldu
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 669'a...
Webometrics, Türk üniversitelerini sıralamadan çıkardı
Webometrics, Türk üniversitelerini sıralamadan çıkardı