GSS primlerine yüzde 41 zam: Beş yılda üç kat arttı!
Reklam
Reklam

GSS primlerine yüzde 41 zam: Beş yılda üç kat arttı!

Sosyal güvencesi olmayanların yararlandığı Genel Sağlık Sigortası primlerinin fiyatı 107 liradan 150 liraya yükseldi. GSS primleri 5 yılda 3 kat artarken, son yapılan zammın oranı ise yüzde 41 oldu.

21 Ocak 2022 - 20:24 - Güncelleme: 21 Ocak 2022 - 20:25

Yeni yılda akaryakıttan elektriğe zamlanmayan ürün kalmadı. Fiyat artışlarından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de nasibini aldı. GSS primleri yüzde 41 civarında artırılarak 150.12 liraya çıkarıldı.

Sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları GSS prim miktarı 107.33 liraydı. Durumdan şikâyetçi olan pek çok yurttaşın CHP Genel Merkezi’ni arayarak sorunlarını aktardığı belirtildi. Yapılan değişikliğin yaklaşık yüzde 41 zam anlamına geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, duruma tepki gösterdi.

BEŞ YILDA ÜÇ KAT ARTTI

Primlerin son beş yılda yaklaşık üç kat arttığını vurgulayan İlgezdi, “2017’de GSS primleri 53.33 liraydı. 2020’de bu 88.29 TL’ye yükseldi. Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor” dedi.

İlgezdi, “Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz. Böyle ülke yönetilmez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 213 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel kalmasın”
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel...