Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı tutuklandı
  • Reklam
  • Reklam

Gülmen ve Özakça'nın avukatı Selçuk Kozağaçlı tutuklandı

KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, gözaltına alındıktan 4 gün sonra adliyeye sevk edilen Selçuk Kozağaçlı tutuklandı.

13 Kasım 2017 - 19:30 - Güncelleme: 13 Kasım 2017 - 19:41
Reklam

EVRENSEL - 8 Kasım günü gözaltına alınan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 5 günlük gözaltı süresinin ardından  Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldı. ÇHD, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar ile İstanbul, Adana, Ankara ve Sakarya baro başkanları ile Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Haydar Hakverdi Kozağaçlı'nın savcılık ifadesi için adliyeye gelen isimler arasındaydı.

‘HUKUKİ DEĞİL POLİTİK’

Kozağaçlı'nın savcılıktaki ifade işlemleri öncesinde meslektaşları, adliye önünde basın açıklaması yaptı. ÖHP ve ÇHD imzalı basın açıklamasını ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil okudu. Kozağaçlı'nın hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulduğunun altını çizen Yeşil, Kozağaçlı'nın gözaltına alınmasına dayanak olarak gösterilen soruşturma dosyası kapsamında Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üyesi 16 avukatın tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Kozağaçlı nezdinde savunmaya saldırıların sebebini açıklayan Yeşil, "Toplumsal muhalefeti savunmasız bırakmak, coğrafyaya hakim kılınmak istenen korku atmosferini derinleştirmek asıl amaçtır. Direnenlerin, dirençlerini savunanları tutuklamak, alıkoymak, işkenceden geçirmek yoluyla aslında o mücadelelere gözdağı verilmek istenmektedir. Kısacası, dosya savcısı ve başsavcı vekilinin görüşmekten kaçınmasının asıl nedeni, hukuken söyleyecek bir sözleri olmamasından ileri gelmektedir. Onlar da bugünkü uygulamalarının hukuki değil ama salt politik olduğunu çok iyi bilmektedir" dedi.

‘SAVUNMAYA ÖZGÜRLÜK İÇİN BİRLİKTE ÇABALAYACAĞIZ’

Açıklamaya katılan Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Kozağaçlı’nın Ankara Barosu üyesi olduğunu hatırlatarak, “Savunma bir süredir sistematik olarak susturulmaya çalışılmakta. Selçuk Kozağaçlı savunmanın susturulmasına karşı duran üyelerimizden birisi. Bugüne kadar haklının yanında olma çalışmalarını hep destekledik. Bundan sonra da bütün ifadelerinde ve savunmalarında onun yanında olacağız. Savunmaya bir an önce özgürlüğün getirilmesi için hep birlikte çabalayacağız” dedi.

‘HUKUKUN ÜZERİNDE GÖLGE ETMEYİN BAŞKA İHSAN İSTEMEZ’

Canduran’ın ardından konuşan Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Kozağaçlı daha önce de FETÖ’nün hedefi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Gizli tanıklarla adalete ulaşılamayacağının görülmesini arzu ediyoruz. Dünün kumpas yöntemleriyle adalete ulaşılamayacağını gördük. Bugün aynı yöntemlerle adalete ulaşamayacağımızı tekrar etmek istiyoruz. Bir hukuksuzluk söz konusu. Açıklanan bir şey olmadığı için dosyada ne var bilmiyoruz ama ne olduğu hukukçuları ikna etmiyorsa düşünmemiz gerekir. Biz diyoruz ki yargının ve adaletin üzerinde gölge etmeyin başka ihsan istemez. Hukukun üzerinde gölge etmeyin adalet yerini bulacaktır, su yolunu bulacaktır, kardeşlik, huzur yolunu bulacaktır.”

‘HUKUKİ OLARAK GÖRÜLEN HER ŞEY SİYASİ’

Savunmayı, hakkı, özgürlüğü savunmak için her yerde mücadele etmek gerektiğini söyleyen HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, “Şu bir klişe değil, hukuk, adalet herkese lazım, avukat herkese lazım. Selçuk her yerdeydi, Soma’daydı, KCK davasındaydı, meslektaşlarıylaydı, haksızlığı gördüğü her yerdeydi. Bizim biraz fıtratımızda var haksızlık gördük mü dayanamayanlardanız ve biz avukatız başka bir şey değiliz. Bunu kafalarına soksunlar o anlamayan yargı mensupları. Bugün hukuki olarak görünen her şey siyasidir aslında. Bütün yargı kararları siyasidir. Biliyoruz ki mücadele etmeden başka bir yolumuz yok” diye konuştu.

‘ORTADA SUÇ YOK’

Açıklamaya katılan isimlerden birisi de CHP’li Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’ydi. Aynı zamanda avukat olan Hakverdi 17 yıllık ÇHD üyesi olduğunu belirterek, “1972’de kurulan ÇHD 45 yıldır ezilenlerin, sömürülenlerin, haksızlığa uğrayanların yanında durmuştur. Selçuk Kozağaçlı haksızlığa, zulme, hukuksuzluğa karşı çıkması sebebiyle bugün gözaltına alınmıştır. AKP’nin haksız uygulamalarına itiraz edenler önce gözaltına alınmış, ihraç edilmiş, sesini daha da fazla yükselttiğinde ‘terörist’ ilan edilmeye başlanmıştır. Ortada kanunsuz bir fiil, herhangi bir suç ve delil yoktur. Selçuk Kozağaçlı sadece haksızlığa karşı sesini yükselttiği için bugün burada gözaltındadır. Elbet bu karanlık son bulacaktır. Selçuk derhal salıverilmelidir” dedi.


Son olarak konuşan avukat ve yazar Eşber Yağmurdereli de, “Türkiye’de hukuk siyasete alet edildiği için bu tür anlamsız, trajedik, ironik yaşanıyor. Her şey değişir ve bir gün bu topraklar üzerinde adalet dağıtılacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
IMF'den uyarı: Fırtına yakın
IMF'den uyarı: Fırtına yakın
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Her sektörde sıkıntı var
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Her sektörde sıkıntı var
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w