Gürsel Tekin’den Çayyolu Haber’e özel röportaj
  • Reklam

Gürsel Tekin'den Çayyolu Haber'e özel röportaj

Vatandaş ödediği verginin hesabını sorabilmeli

02 Ekim 2013 - 23:07
Reklam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Çayyolu Haber olarak çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

İletişim tanıtım ve medya ile ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Mart ayında gerçekleşecek Yerel Seçimler öncesi medya ve belediyecilik üzerine düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Çayyolu Haber: Yerel seçimler giderek yaklaşıyor. Medyada bu sürecin önemli bir ayağı. Bu süreçte nasıl bir rota izlemeyi düşünüyorsunuz.

Gürsel Tekin: Son zamanlarda daha da açık ve net gördük ki ulusal yani yaygın medya tiraj kaybetti. Yerel medya ve sosyal medya giderek daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Bizimde seçim sürecinde en çok kullanacağımız iki akım bunlar olacak. Ne yazık ki muhalefet olarak yaygın medyayı kullanma olasılığımız giderek azalıyor.  Ülkemizde başta devlet kanalları olmak üzere medya organları objektif olmaktan çıktı.

Buralarda farklı siyasal düşünceleri kamuoyu ile paylaşmak neredeyse imkânsız hale geldi. Oysa İngiltere’nin yayın kuruluşu BBC dünyada saygınlığını koruyor. Çünkü objektif ve basın etiğine uygun olarak yayın yapıyor. Siz bu ülkede istediğimi yansıtırım istemediğimi aktarmam derseniz üç maymunu oynarsınız.

Ç.H: Peki belediyecilik ne durumda Türkiye'de?

Gürsel Tekin: Türkiye’nin ivedilikle bu ranta dayalı belediyecilik yasasından kurtulması gerekiyor. Ödediğiniz vergilerin hesabını soramıyorsanız orda şeffaflık yoktur. Bugün kısmın ya da hangi partinin seçilmesini tartışmadan evrensel kurallar çerçevesinde belediyeciliği tartışmamız lazım.
 
Özelliklede hesap verilebilen bir belediyecilik sistemini oturtmamız lazım. Herkes ödemiş olduğu vergilerin nerelere harcandığını göremiyorsa kim seçilirse seçilsin bir anlam ifade etmeyecektir. Bakınız 1984 ten sonraki belediyecilik sürecine. İstisnalar hariç belediye yöneticileri zenginleşmiştir. Burada bir zenginleşme varsa ve bunun hesabı verilemiyorsa yarın bu sistemle hangi siyasi parti kazanırsa kazansın kafamızdaki kaygıların giderilmesi mümkün değildir.

Ç.H: Sizin aklınızdaki tam olarak nedir?

Gürsel Tekin:  Herkesin bu konuda aklında farklı bir proje olabilir ama benim şahsi görüşüm şeffaf belediyecilik olmalıdır. Biz AB' nin bir parçası olduğumuzu, bu isimle bir bakanlık kurduğumuzu unutmayalım. Ancak sanıyorum ki bakanlığın başlıca görevi süreci müzakere etmek değil aynı zamanda Avrupa’daki gelişmiş kriterleri ülkeye taşımaktır. Avrupa’da belediyelerin tamamı şeffaf topluma dayalı. Bakın Berlin belediyesine ya da Londra belediyesine her şey şeffaf. Harcamalar ödenen maaşlar halkın kontrol edebileceği bir sistemle yürütülüyor.

En doğru sistem bu. Bizde vatandaşın belediyelerin sırtına yüklediği borçtan haberi yok. Keyfi işlerle vatandaşın cebinden harcıyorlar. Yap sök yeniden yap sistemi ile olmaz. Halk ödediği verginin hesabını sormalı. Bu sistem uygulanmadığı sürece yeni zenginlerle yeni AVM ler ile karşı karşıya kalacağız.

Ç:H: Öneriniz neler?

Gürsel Tekin: Öncelikle ranta dayalı sistemi değiştirmemiz lazım. Bunu değiştiremezsek yarın daha çok emlak vergisi ödeyecek, daha yoğun trafikle karşı karşıya kalacağız ve insan için en önemli şey olan havasız kalacağız.  Bir insan her şey olmadan yaşayabilir ama hava olmadan yaşayamaz. Bu şehirleşme modeliyle insanları havasız bırakıyorlar. Avrupa şehirleşirken yeşillendirmeyi de ihmal etmiyor. Ama bizim önceliğimiz ne yazık ki betonlaşma oldu.

Ç.H: İstanbul milletvekili ve İstanbul’a gönül vermiş biri olarak son dönemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gürsel Tekin: İstanbul’un 3 bin yıllık tarihi var. Hiçbir donemde bu kadar kıyım görmedi. Çok şükür ki duyarlı insanlar sahip çıktı. Taksim meydanındaki projeden vazgeçildi. Onlara büyük bir teşekkür borçluyuz. Bakın bizim ülkemizdeki kadar AVM başka ülkelerde yok. Bu AVM lerin kontrolsüz yapılması küçük esnafı öldürür hale geldi. Artık mahalle aralarında bile alışveriş merkezleri var. İnsanlar nefes alacak alanlara hasret. İstanbul’un o meşhur 7 tepesi bu şehrin doğal klimalarıydı. O tepeler oralarda şarkılara konu olsun diye yapılmadı. Şehrin havalandırma kanallarıydı ama ne yaptılar oralara da betonları diktiler.

Ç.H: Türkiye’yi karış karış gezdiniz örnek alınabilecek bir şehir ismi verebilir misiniz?

Gürsel Tekin: 81 il dolaştım. Eğer bir yerde kuralsızlık varsa bunun ölçüsünü ayarlamak mümkün değil. Örnek şehir olarak sadece Eskişehir’i gösterebilirim. Çünkü şehirler sosyal yaşamlarıyla vardır. İnsan şehrin sokaklarında keyifle dolaşabiliyor o şehri yaşayabiliyorsa orda işler yolundadır. İşte Eskişehir öyle bir kent ve BM ödülü almış tek kent.

Ç.H: Seçimler için adaylar tartışılıyor CHP adaylarını ne zaman açıklayacak?

Gürsel Tekin: Adaylık başvurularını aldık inceliyoruz. Her şeyin bir zamanı var. Yerel seçimler genel seçimler için önemli bir adım o nedenle seçilen bölgelere faydalı olacağına inandığımız isimlerle yolumuza devam edeceğiz.  hali hazırda yönetiminde olduğumuz illerin adaylarını açıklamakta aceleci olmayacağız.

Ç.H: Halk kendi adaylarını kendi seçse daha iyi olmaz mı peki?

Gürsel Tekin: Keşke... Bakınız bu ülkede demokratik seçimin uygulandığı tek yer muhtarlık seçimleri. Halk sandığa gidiyor ve mahallesine muhtar olarak kimi istiyorsa onu seçiyor. Ne güzel değil mi? ama bugün bu sistemi bile kaldırmak istiyorlar. Gelsinler siyasi partiler yasasını değiştirelim. Millet kendi seçimini yapsın. Aksi durumda hep dillendirilen millet iradesinden bahsetmek mümkün değil...

 

Çayyolu Haber Ajansı/(ÇHA)

YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapan cayyolu.com.tr'de yayınlanan içerikler, kaynak göstermek veya ilgili sayfaya link vermek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda her türlü yasal haklarımız saklıdır.

Bu haber 2401 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı: Anneme söylerim sizi
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı:...
Bilim Kurulu üyesi Çelik'ten, çok kritik ATM uyarısı
Bilim Kurulu üyesi Çelik'ten, çok kritik ATM uyarısı