Kürşat Köşker: Gelecek 10 yılda ülkemiz ekonomisinde çok ciddi hareketlik meydana gelecektir

Konut projelerinde İstanbul Ankara İzmir hem üretim hem de talep konusunda başı çekmektedir.


Kürşat Köşker: Gelecek 10 yılda ülkemiz ekonomisinde çok ciddi hareketlik meydana gelecektir

1977 yılında Kayserimde doğdum. İlk orta lise öğrenimimi Kayseri’de tamamladım. Afyon Kocatepe Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1998 yılında ticari hayatıma başladım. Sosyal kültürel faaliyetlere katılan yer almayı seven sosyal sorumluluk projelerinde bulunan desteklemeyi önemseyen takım ruhu ile çalışmayı seven bir yapım vardır. Eğitimci ailenin çocuğu olarak eğitim faaliyetlerine katılmayı desteklemeyi çok seviyorum.

Doğa gezilerini müzik dinlerim kitap okurum fırsat bulursam ata binerim. Kimsesiz çocukların kimi olmayı çok seviyorum çünkü öksüz yetim sevgisi bize peygamberimizden gelen sevgidir. Hayatımda iki Mustafa yı çok sevdim biri dinimin kurucusu peygamberimiz Muhammed Mustafa( sav) diğeri devletimizin kurucusu Mustafa kemal Atatürk ikisi de öksüzdü yetimdi ortak noktaları budur. Bunun içinki her zaman öksüzler yetimler bir sosyal sorumluluğumuz olmalı diye düşünüyorum.

Yatırım danışmanı ne yapar kimlerle çalışır?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ne yaparsanız yapın işinizi seveceksiniz ve kendinizi her zaman işinizle ilgili konularda geliştirmeyi hedeflemelisiniz. Yatırım danışmanlığı anlık takip çok okumak dış dünyayı ülke içi gelişmeleri çok yakından takip etmek gerektirir. Yaptığınız iş gereği küçük hataların büyük sonuçlar doğuracağını düşünerek geçmişle gelecek arasında bağ kurmak muhakeme etmelidir. Gündemi çok yakından izlemek yatırım yapılacak konularda doğru bilgilendirmek ve doğru karar vermek açısından çok önemlidir.

Her bireyin sağlam güvenilir bir avukatı bir doktoru olduğu gibi bir yatırım danışmanı olması gerekir. bu kişinin  hayatındaki kazanımlarla ilgili çok önemli bir noktadır. Yatırım danışmanı kendi yatırımcı kitlesindeki bulunan şirketlerin kuruluşların kişilerin yatırımlarını doğru zamanda doğru yerde doğru fiyatla bir alım satım yaparak onların birikimlerini değerlendirmeyi onlara kazanç sağlamayı hedeflemelidir. Yatırımlar amacı doğrultusunda yapılır ve yatırım miktarı ne olursa olsun maksimum seviyede yatırımcıya kazanç sağlamak esastır. Fizibilite çalışmalarını yaparak profesyonelce çalışmak ve doğru  kalıcı yatırımlar yapmak yatırımcıyı da bu konuda bilgilendirmek gerekir. Yatırım danışmanları bireysel kişiler, tüzel kişilikler ve yatırımcı kuruluşlarla iç ve dış fonlarla çalışır.

Konut ve proje yatırımlarında öne çıkan şehirler bölgeler nerelerdir?

Konut projelerinde İstanbul Ankara İzmir hem üretim hem de talep konusunda başı çekmektedir. Ülkemizde yatırımlar bölgesine göre değişkenlik göstermektedir.

Akdeniz bölgesindeki yatırımlar turizm bölgelerinde otel turizmi tatil köyleri villa projeleri olarak görüyoruz, aynı bölgede olup sanayi liman enerji projeleri de yapılıyor fakat öncelikle turizm ve turizme dayalı konut projeleri diyebiliriz.

Ege bölgesindeki yatırımlara bakarak sanayi bölgesi de turizm bölgesi de diyebiliriz ülkemizdeki sanayi kuruluşlarının önemli bir kısmı burada bulunmaktadır. İhracatta ithalatta önemli bir paya sahiptir. Sahil bölgelerinde otel turizmi ve turizme dayalı konut projeleri son zamanlarda hızlı bir ivme kazandı, İlerde bunun daha fazla artacağını düşünebiliriz körfez köprüsü ve İzmir otoyolunun tamamlanmasıyla birlikte İzmir, Urla, Çeşme bölgesinin gelecek 5-10 yıllık dönemde bodrum bölgesine rakip olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca bu bölgede çok önemli bir oranla tarım projeleri yapılmakta olup yılda iki üç defalık ürün alınan bölgeler vardır. Organik tarım projelerinde ciddi manada yatırımlar yapılmaktadır. Güneş enerjisi rüzgâr enerjisi anlamında çok yatırımlar yapılmıştır. Bu bölgedeki konut yatırımları, İzmir il merkezinde yoğunlaşmakta olup yeni projeler için cazibe merkezi olmuştur.

Marmara bölgesi her sınıf yatırımın yapıldığı ve ülkemiz ekonomisinin lokomotifidir. İstanbul da il merkezinde kendine münhasır coğrafi konumuyla birlikte konut turizm iş kuleleri fuar alanları eğitim küçük ve orta ölçekli sanayiler lojistik ulaştırma olmak üzere her zaman yatırımın birinci sırada olduğu ilimizdir. Mütakabiliyet alımlarından dolayı yabancı yatırımcı çok tercih etmektedir. İç ve dış yatırımcının yoğunlaştığı bir ilimizdir. İzmit bölgesinde genellikle ithalat ihracat eksenindeki ağır sanayi projelerinin yoğunlaştığını görmekteyiz. Yalova da  körfez köprüsüyle birlikte hızlı ve hareketli yatırımlar yapılan yabancıların ilgisini çeken  ilimizdir. Sakarya, Bursa, Tekirdağ illerimizde de büyük ölçekli sanayi yatırımları vardır konut ve sanayi projeleri yapılmaktadır. Balıkesir bandırma da liman enerji yatırımlarından dolayı yatırımlar çekmeyi başarmıştır.

İç Anadolu bölgesi her zaman yüksek göç alan ve cazibe merkezi olan başkentimiz Ankara’mız konut sanayi projelerinde her zamanki gibi başı çekmektedir. Sanayi ve ticaret yatırımları İstanbul yolu üzerinde yoğunlaşmıştır. Konut projeleri üst gelir gurubunda Eskişehir yolu ile İncek bölgesi arasında yoğunlaşmaktadır orta gelir grubunda Batıkent Eryaman bölgesinde yoğunlaşmaktadır Keçiören Mamak Altındağ Etimesgut ilçelerimizde de önemli projeler yapılmaktadır. Diğer illerimizde de güzel gelişmeler önemli yatırımlar yapılmaktadır

Gelecek 10 yıl için yatırım öngörülerinizi alabilir miyiz?

DEĞİŞEN DÜNYANIN DEĞİŞMEYEN ADRESİYİZ

Ülkemiz son 5 yıllık döneme baktığımızda çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Ortadoğu’daki sorunlar ülkemizi ve yatırımları doğrudan etkilemektedir. Bölgesinde güçlü ve komşularıyla barışık kuvvetli bir Türkiye istemeyen iç ve dış mihraklar sürekli bizim etrafımızda ateş çemberi oluşturmak istiyorlar. Öncelikle son yaşadığımız hadiselerden dolayı mensubu olmakla övündüğüm gurur duyduğum aziz kutlu ve yüce Türk milletine cumhurbaşkanımıza başbakanımıza Genelkurmay başkanımıza ve milli iradeden yana tavır alan siyasi partilerimize teşekkür edip minnet duyuyorum.

Bu topraklar hain doğurmaz hain sonradan olunur diyorum. Her zaman ve her şartta da Allah’ın izniyle geçmiş bin yılda olduğu gibi gelecek bin yılda da Anadolu da Türk milleti olarak var olacağız inşallah. Hükümetimizin açıklamış olduğu çok güzel teşvik paketleri var bunları yatırımcılara doğru anlatmalıyız. Sermaye ürkektir istikrar sever bunun için siyasi görüşümüz ne olursa olsun ortak kaygımız vatan olsun diyerek yeniden bir Kuvayı Milliye ruhuyla durmadan ve daha fazla gücümüzle yatırımlara devam edip yatırımcıyı teşvik etmeliyiz onlara yeni alanlar bölgeler oluşturup ekonomiye katkı sağlayacak projeler yapmalıyız.

Gelecek 10 yılda ülkemiz ekonomisinde çok ciddi hareketlik meydana gelecektir. Çünkü bölgede sorunların azalmasıyla finans çevreleri de yatırımı artıracaktır. Bizim açımızdan enerji alanında sağlık turizmi alanında ve sürekli nüfus artışı olan bir ülke olmamızdan dolayı konut sanayi turizm ticari lojistik projelerine talep olacağını düşünmekteyim. İnşaat sektöründe ülkemiz çok iyi bir noktadır dünya sıralamasında ikinciyiz. Bunu çok iyi değerlendirebiliriz.

Arsamı yatırımı ev mi yatırımı sizce hangisi daha kazançlıdır?

Her yatırım amacı doğrultusunda yapılır demiştik bunun için şunu diyebiliriz. Yatırım yapmak için arsa daha mantıklıdır onunda yatırım şekli vardır. Yatırımın sınıfını amacını belirleyip doğru zamanda doğru yerde doğru fiyatla yatırım yapılabilir. Ev yatırımları oturmak için ticari yatırımlar kısa vadede kira getirisini almak için arsa yatırımları da kısa vadede ve uzun vadede olmak üzere kazanç sağlamak ihtiyacı karşılamak için yapılır biz genelde arsa yatırımlarını öneririz çünkü

DÜNYADA ÜRETİLMEYEN TEK ŞEY TOPRAKTIR

Uzun yıllardır ticaretle uğraşıyorsunuz yapmasaydım dedikleriniz oldu mu gençlere önerileriniz nelerdir?

Genç yaşta ticarete atılmış bir kişi olarak elbette ki şunu yapmasaydım dediğiniz noktalar oluyor.

Biraz çocuk yaşta da ticaret yapmanın verdiği avantajlar vardı .örneğin ilkokulda başladım bisküvi satmaya girişimcilik yanımız kayseri de çocuk olursanız şartlar doğrultusunda eğitiliyorsunuz sosyal yapı sizi sürüklüyor. Girişimci ve çalışkan bir yapım vardır. Memleketimizin havasından mıdır suyundan mıdır nedendir bilmiyorum ama Kayserili olunca girişimcilik oluyor. Üniversite den buyana aktif ticaret yapıyorum. İnsan hayatında olduğu gibi her geçen zaman içinde bir önceki zamana bakarak şunu da yapmasaydım dediği mutlaka oluyor buda sizin zaman içinde olgunlaştığınızın belirtisidir. Ben çok genç yaşta büyük bir batış yaşadım ama asla yılmadım çok çalıştım ve Allah’ın izniyle atlattık ve önümüze bakıp nerede kalmıştık diyerek devam ettik.

GEÇMİŞİNE TAKILAN İNSANLAR GELECEKLERİNİ KAYBEDERLER

Geçmişten ders çıkarıp bir daha yapmamak önemlidir. Birincisi hata olur aynı şey tekrar ederse buna baş şey denir hata olmaz. Şunu açıkça söylemeliyim ki gençlerimize medeni cesaretlerini ve girişimcilik yanlarını geliştirmeleri gerekmektedir. Sadece eğitim öğretimle olmaz pratikte gerekir. Şimdiki eğitim öğretim sistemimizin en büyük eksiği pratik olmamasıdır.

Her ne iş yaparsanız yapın akıllı olmak mantıklı profesyonelce araştırıp hareket etmek gerekir ama bununla beraber cesarette olması gerekir. Şuan toplumumuzda insanlar her şeyi devletten bekler duruma gelmiş birazda kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaları gerekir diye düşünüyorum.

KAYBETMEKTEN KORKAN NESİLLER ASLA BAŞARILI OLAMAZLAR

Ticaretin içinde vardır kar zarar  kardeştir ,bunu böyle algılamak gerekir. Ticaretin kuralları vardır .buna uygun hareket edip ona göre davranmak gerekir. Gençlere önemli gördüğüm bir konuyu vurgulamak istiyorum her şeyin devlet memurluğu olmadığını özel sektörde de kendinizi geliştirirseniz güzel bir hayatın var olduğunu bilip buna göre iyi araştırmalar yaparak kendilerine uygun bir sektörde araştırmalar yapıp bu konuda deneyimli kişi veya kuruluşların nasıl büyüdüğünü okuyup dinleyip araştırmalarını isterim. Gücünüzü doğru zamanda doğru yerde kullanarak başarıya ulaşabilirsiniz.

KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR

sizden öncekilerin kazandığı tecrübenin aynısına sahip olmak kadar pahalı bir şey yoktur. Matematik yalan söylemez her şeyin matematiğe uyması gerekir. Çok sevdiğim bir işadamımız Allah rahmet eylesin Sakıp ağamızın bir sohbetinde söylediği söz her zaman prensibimiz olmuştur.

BİR İŞİ YAPIYORSANIZ YA O İŞİ İLK YAPAN KİŞİ OLACAKSINIZ YADA YAPILAN BİR İŞ SE EN İYİSİNİ YAPACAKSINIZ

Sonuç olarak gençlerimize TOBB ve diğer kuruluşların girişimcilik kurslarına gitmelerini devletin desteklerini takip edip ticari alanda bilişim hizmet sektörü alanında araştırmalar yapıp çağın gereksinimlerine uygun bir meslek seçmelerini tavsiye ederim.

İş dışında zamanınızı nerede kimlerle nasıl geçirirsiniz?

Planlı düzenli hayatı önemsiyorum. ata binmeyi severim. Müzik dinlemeyi kitap okumayı doğa gezintilerini, tarih konusunda araştırmalar ve kitapları seviyorum. Sosyal ortamlarda arkadaşlarla sohbeti severim.