'Akademisyen Şenel'in faili intihar mektubunu karakolda yazdı'

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet’in, cinayetin ardından intihar edeceğine ilişkin mektubu emniyette yazdığı iddia edildi.


'Akademisyen Şenel'in faili intihar mektubunu karakolda yazdı'

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet’in, cinayetin ardından intihar edeceğine ilişkin mektubu, olayın ardından gözaltına alındığı emniyette yazdığı iddia edildi. Katil zanlısı Hikmet’in, Şenel’i öldürmeden önce yazdığını öne sürdüğü mektubunda yer alan, “Asla tasarlayarak hareket etmedim, bir anlık sinirle gelişti hepsi” şeklindeki ifadesi bu iddiaları güçlendirdi. Şenel Ailesi’nin avukatları, mektubun cinayetten sonra emniyette, ‘Ceza indirimi almak’ için yazıldığını ifade etti.

Birgün gazetesinden Burcu Cansu'nun haberine göre Şenel Ailesi’nin avukatı Çetin Arslan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu dilekçede, Hikmet’in intihar mektubu ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Arslan, Hikmet’in intihar mektubunda, “Kimseye kötülük yapmadığını, kopya çektiği için çok utandığını, Ceren hoca yüzünden intihar edeceğini” ifade ederken mektubun sonuna eklediği, “Asla tasarlayarak hareket etmedim, bir anlık sinirle gelişti hepsi” şeklindeki ifadesine dikkati çekti.

Avukat Arslan, mektuptaki bu ifadeleri gerekçe göstererek iki ihtimal üzerinde durduklarını kaydetti. Arslan, ilk ihtimali şöyle açıkladı: “Fail, mektup içeriğinde kopya çekmesinden kaynaklı duyduğu utanç nedeniyle kendini öldüreceğini ifade ederken mektubun sonunda ise ‘adeta olacakları ön görmüşcesine’ maktulü ‘asla tasarlayarak öldürmediğinden’ bahsetmekte.”

'AZ CEZA ALMA KURGUSU OLABİLİR'

Arslan, ikinci ihtimalin ise ‘mektubun emniyette yazılması’ olduğunu belirterek dilekçesinde, “Mektup şayet cinayetten sonra yazmış ise okuldan yaya olarak kaçan failin yakalanarak gözaltına alındığı gözetildiğinde, bu mektubu polis gözetimindeyken polisin ihmali veya göz yumması ile yazdığı ve yardım ile dışarı çıkardığı bir sonuç ortaya çıkacak” dedi.

Şenel cinayetinin ‘planlı’ olduğuna değinen Arslan, failin öldürme fikrinin temellerini 2016 yılında gerçekleşen ilk kopya hadisesinde attığını bildirdi. Hikmet’in cinayeti “ustaca” planladığını savunan Arslan, “Bütün gün maktulü gözetlemiş olan fail, sınav çıkışında cinayeti işlemenin kolay olacağının farkında. O saatte bütün sınavlar bitmiş olduğundan okulda neredeyse hiçbir öğrenci ve hoca bulunmayacağını, bina içinde kamera olmadığını iyi bilmekte. Olay saatinden 21 dakika önce kamera odasındaki görevlinin devriyesinin bitmesine denk gelecek şekilde kaçış yaptığı güzergâh üzerinde bulunan kameralara bağlı switch kapatılmış olup, bunun fail tarafından gerçekleştirildiği neredeyse kesin” ifadelerinde bulundu.