Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Furkan Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul, Adana'daki bir camide üye ve gönüllüleri ile birlikte gözaltına alındı.


Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Furkan Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul ve beraberindeki birçok kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Furkan Vakfı mensubu grubun Antep'te bir camide, salgın tedbirlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle biber gazı müdahalesiyle gözaltına alınmasının ardından Furkan Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul dahil birçok kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kuytul'un sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, polis eşliğinde camiden çıkarılan Kuytul ve beraberindekiler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.
[ilgili-haber=269940]

Kuytul’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"An itibari ile Alparslan Kuytul Hocaefendi, 14 yaşındaki oğlu ve birçok ildeki Furkan Gönüllüsü, itikaf ibadeti için bulundukları camilerde eş zamanlı operasyon ile gözaltına alındılar!"

Kuytul’un evli olduğu Semra Kuytul da Twitter’dan “Camilere yapılan baskının akabinde evimin önüne gelen arkadaşlara polis resmen işkence yaparak gözaltı yaptı.. Hepsini gördük, kaydettik.. Paylaşacağız” mesajını paylaştı.

Gözaltı işleminin ardından bir grubun Adana emniyeti ve Kuytul'un evinin önüne gittiği ancak polis müdahalesi ile karşılaştıkları kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı üyeleri, polisin biber gazlı müdahalesi ile karşılaşmış, 8 kişi gözaltına alınmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantep Valiliği, biber gazı sıkan polisin açığa alındığını bildirmişti. Camide toplanan grup için ise "Organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır" denilmişti.

GÖZALTINA ALINMADAN ÖNCE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Furkan Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul kendisine ait sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı:

1) Dün akşam Ramazan ayının son 10 gününe girilmesi hasebiyle Peygamberimizin en önemli sünnetlerinden olan itikaf ibadetini yapmak ve unutturulmuş olan itikaf sünnetini canlandırmak için ++

2) yaklaşık 20 yıldır yaptığımız gibi birçok şehirde, onlarca camide, yüzlerce arkadaşımız itikafa girdi.

Gaziantep’te itikafa girilen camilerin birinde itikafa giren kardeşlerimize #GaziantepEmniyeti tarafından müdahale edilmiş ve karakola götürülmüşlerdi.

3) Bugün sabah namazından sonra da 2 camide postallarıyla camiye giren #GaziantepEmniyeti’ne mensup polis ve bekçiler, maske ve mesafe kuralına uygun bir şekilde oturmuş olan arkadaşlarımıza Kur’an okudukları sırada biber gazlarıyla müdahale edip darp ettiler.

4) İtikaf sünnetini ihya etmeye çalışan 56 kardeşimizi gözaltına aldılar. Görüntülerin İsrail’in Filistin’de yaptığı zulümlerin görüntülerinden aşağı kalır tarafı yok. İnsan ne yaparsa kendine yapar ve her yaptığının hesabını Allah’a verir.

5) Ayrıca Manisa’da da 1 camide itikafa giren birkaç kardeşimiz camiden zorla çıkarılıp karakola götürüldüler. İtikaf ibadetine engel oldukları anlaşılmasın ve kayıtlara böyle girmesin diye “sokağa çıkma yasağına uyulmadığından ve hıfzıssıhha kanununa muhalefetten” ceza yazdılar.

6) Halbuki bu arkadaşlarımız sokakta değil camideydiler. Ayrıca her birinin arasında 5-10 metre mesafe vardı ve maskeliydiler. Belli ki İslam düşmanı derin komite böyle talimat vermiş.

7) Dün Mardin Mor Gabriel Manastırı ve Hatay’da Antakya Ortodoks Kilisesinde paskalya bayramı kutlandı. Hristiyanların ibadetlerine izin verip Müslümanların ibadetlerine izin vermeyen idarecileri kınıyor, bu zulme sessiz kalan Müslümanları da Allah’a havale ediyorum.

8) Hükümeti esir etmiş olan derin komite yaptığı zulümlerle cesaretimizi ve davamıza olan bağlılığımızı arttırmaktadır. Daha önce de ifade etmiştim, bu engellemelerle Furkan Hareketine boyun eğdiremeyecekler ve susturamayacaklardır.

9) Türkiye’de diktatör bir nizam kurmak isteyen, Ramazan’ın sönük geçmesi ve itikaf sünnetinin unutulması için karanlık planlar yapan derin komite ile mücadelemiz, Allah’ın izniyle devam edecektir.