TMMOB, AKP'li belediyeye karşı vatandaşları uyardı: 'Sözleşme imzalamayın'

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamada Keçiören Belediyesi ve Belediye Başkanı AKP’li Turgut Altınok tarafından yapılan kentsel dönüşüm açıklamalarındaki yanlış yönlendirmeye dikkat çekildi.


TMMOB, AKP'li belediyeye karşı vatandaşları uyardı: 'Sözleşme imzalamayın'

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, “Keçiören’de Kentsel Dönüşüm Adı Altında Yalan ve Talan!” başlığıyla bir basın açıklaması yaptı.

Birgün'de yer alan habere göre; Keçiören Belediyesi ve Belediye Başkanı AKP’li Turgut Altınok tarafından yapılan açıklamalarda, kentsel dönüşümün hız kazandığı ifade edilerek halkın yanlış yönlendirildiği vurgulandı.

ŞPO Ankara Şubesi’nin açıklamasında, Keçiören İlçesi sınırları içerisinde herhangi bir alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı (KDGPA) ilan edilmediği vurgulanarak “Buna bağlı olarak bir kentsel dönüşüm planı da yoktur. Dava konusu imar planları, müteahhitlere rant sağlamak için halkın yaşam kalitesini yok etmektedir” denildi.

Keçiören’de yaşayan yurttaşların, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, hukuki süreç tamamlanmadan herhangi bir sözleşme imzalamamaları gerektiği de belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Keçiören Belediye Meclisi`nin 04 Mart 2020 tarihli kararı ile uygun görülen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin de 08 Eylül 2020 tarihli kararı ile onaylanan ‘Kavacık Subayevleri ve Hasköy mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli İmar Planı Revizyonu’ hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Kararda, ‘Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği’ belirtilmiştir.”