Usta gazeteci nedenini açıkladı: Erdoğan Biden ile neden görüşemedi?

Birleşmiş Milletler toplantısı kapsamında ABD'ye giden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmemesi yeni tartışmaya neden oldu.


Usta gazeteci nedenini açıkladı: Erdoğan Biden ile neden görüşemedi?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler toplantısı kapsamında ABD'ye yaptığı ziyarette ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmemesi kamuoyunun dikkatini çekti

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşememesinin nedenini açıkladı.

Erdoğan'ın “Ben oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Sayın Biden ile iyi başladık diyemem…” açıklaması üzerinde Biden ile görüşmemesini ele alan Koru, "Acaba Trump ile ‘iyi’ çalışıldığı için olmasın Biden’ın tavrı?" dedi.

Fehmi Koru'nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Ne yani, ABD’ye gidildi, aynı çatı (BM) altında bulunulduğu halde Joe Biden ile görüşülemedi mi?

Tuhaf bir şey…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dönüşe geçmeden önce -henüz ABD’den ayrılmamışken- yaptığı basın toplantısında rahatsızlığını açığa vurmaktan kendini alamamış…

Şu cümlesinin altını çizdim: “Ben oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Sayın Biden ile iyi başladık diyemem…”
Acaba Trump ile ‘iyi’ çalışıldığı için olmasın Biden’ın tavrı?

Her yeni başkanın göreve başladıktan sonra hemen aradığı on ülke arasındaydı Türkiye; Biden tam üç ay telefon etmedi. Aradığında da ertesi gün 1915’in yıldönümünde ‘soykırım’ sözcüğünü kullanacağını duyurdu.

Benim izleyebildiğim kadarıyla, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, başkanlıktaki son yılında Trump’la ilişkileri ‘iyi’ düzeyde götüren ülke liderleriyle arasına mesafe koyuyor.

Örnek? Örnek İsrail…

İsrail’de son seçimden partisini birinci çıkarmayı başardığı halde karşısında birleşen muhalefet partileri tarafından Benjamin Netanyahu’nun başbakanlığına son verilmesine hiç üzülmediğini fazla belli etti Biden… Yeni başbakan Naftali Bennett’e, Beyaz Saray’da, başka ziyaretçilere hemen hiç tanımadığı türden bir yakınlık gösterdi…

Trump’ı sevenleri sevmiyor, Trump’ın sevmediklerini seviyor görüntüsü var ABD başkanında…

Yine de Türkiye’den cumhurbaşkanı New York’a gelmiş, kendisi de Birleşmiş Milletler (BM) genel kurulu için New York’ta, görüşme talebi de çeşitli kaynaklardan kendisine iletilmiş ve Biden beş-on dakika bile ayırmaktan kaçınmış…
Gerçekten yaptığı çok büyük nezaketsizlik…

“Hiçbir konukla görüşmedi” deniliyor, ancak bu doğru değil. BM genel kurulu sırasında yan etkinlik olarak Irak devlet başkanı Bahram Salih ve Avustralya başbakanı Scott Morrison ile ayrı ayrı görüştü Biden.

İngiltere başbakanı Boris Johnson’u New York’tan sonra Washington’a davet etti, Beyaz Saray’da ağırladı."