TTB, Seda Sayan ile dans eden doktor için harekete geçti

TTB'nin inceleme talebine gerekçe olarak; doktorun kendi reklamını yapması gösterildi.


TTB, Seda Sayan ile dans eden doktor için harekete geçti

Türk Tabipler Birliği (TTB) 'Sabahın Sultanı Seda Sayan' isimli programda dans etmesiyle sosyal medyada gündem olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Banu Küçükpolat hakkında inceleme talebinde bulunulmasını talep etti.

TTB tarafından İstanbul Tabip Odası Başkanlığı'na gönderilen ve TTB Merkez Konseyi Prof. Dr. Vedat Bulut imzasını taşıyan yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Sabahın Sultanı Seda Sayan" adlı televizyon programında konuk olan Op. Dr. Banu Küçükpolat'ın tıbbi deontoloji ve hekimlik meslek etiği kuralları ışığında disiplin işlemleri yönünden değerlendirilmesini ve sonucundan tarafımıza ve ilgililerine bilgi verilmesini bekleriz."

'REKLAMA DÖNÜŞTÜ' ŞİKAYETİ

Habertürk'ten Demet Demirkır'ın haberine göre; programın yayınlandığı gün TTB'ye birtakım şikayetlerde bulunuldu. Alınan şikayetlerin sebebinin, hekimin dans etmesiyle ilgili olmadığı; programın Banu Küçükpolat'ın reklamına dönüştürülmesi olduğu belirtildi.

Değerlendirmenin etik ilkeler kapsamında olduğu belirtilirken, yasak olmasına rağmen hekimin kendi reklamını yaptığı öne sürülerek Seda Sayan'ın, “Ben olsam bu doktora giderim, bence siz de gidin” gibi ifadelerinin şikayete konu olduğu bildirildi.