İhaleyle katliama tepki yağdı
  • Reklam

İhaleyle katliama tepki yağdı

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de dağkeçilerini avlatmak için ihale açtı. Sosyal medyada #DağKeçilerineDokunma etiketiyle yurttaşlar tepkilerini dile getirdi.

11 Temmuz 2020 - 09:12

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağkeçilerini avlatmak için ihale açtı. Cumhuriyet’in duyurduğu haber sonrası sosyal medyada #DağKeçilerineDokunma etiketiyle yurttaşlar tepkilerini dile getirdi.

İhalenin iptal edilmesini isteyen yurttaşlar, Change.org sitesinde “Tunceli/Dersim’de Avcılık yasaklansın” başlığıyla imza kampanyası başlattı. Tunceli Valiliği ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü’ne ithafen yazılan metinde avcılığın yasaklanması istendi.

NESLİ TEHLİKE ALTINDAKİ KUŞLAR İÇİN DE AV İZNİ

8 Temmuz Çarşamba günü toplanan Merkez Av Komisyonu skandal bir karara daha imza attı. Komisyon nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avlanmasına izin verdi.

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Liste türleri arasında yer alan ve nesilleri dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patkaların avlanmasına izin verilmesi, doğaseverler tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

“Yok etme, yaşat!” diyerek taleplerini dile getiren doğaseverler karara itiraz edecek. CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Bu haber 321 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 829'a yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin...
Nero'yu öldüren Alp Erkin'in, evine Gabon Fahri Konsolosluğu tabelası astığı iddia edildi
Nero'yu öldüren Alp Erkin'in, evine Gabon Fahri Konsolosluğu...