İktidar artık çay-simit hesabı da yapamayacak: Simitçi esnafı...
  • Reklam

İktidar artık çay-simit hesabı da yapamayacak: Simitçi esnafı iflasın eşiğinde

Ankara Simitçiler ve Pideciler Odası Başkanı Savaş Delibaş, son 1 yılda 64 simitçi esnafının dükkanlarını kapattığını açıklayarak, çay-simit hesabı yapan iktidara, "Esnafımızın sorunlarına çare üretilmezse, artık bu hesabı da yapamayacaklar" dedi.

23 Aralık 2019 - 08:56 - Güncelleme: 23 Aralık 2019 - 11:38

Türkiye, Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nı kurtarma operasyonunu konuşurken, simitçi esnafı ise iflas noktasına geldi. Ankara Simitçiler ve Pideciler Odası Başkanı Savaş Delibaş, son 1 yılda 64 simitçi esnafının dükkanlarını kapattığını açıkladı.

Sözcü'nün haberine göre, simitçilerin ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olduklarını ve eskisi gibi iş yapamadıklarını dile getiren Delibaş, “Geçen yıl çuvalı 90 lira olan un, şimdi 140-150 lira. Susamın kilosu da 9 liradan 16 liraya fırladı. Elektrik, doğalgaz masrafları da kira masraflarını geçti” dedi.

Delibaş, Ankaralı simitçilerin sorunlarının çözümü konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan umutlu olduklarını da vurguladı. Halen bir Ankara simidinin 1.5 liradan satıldığını ve bunun da masrafları karşılamaya yetmediğini vurgulayan Savaş Delibaş, “Eskiden, simitçi esnafının en büyük sorunu, çalıştırdığı dükkanın kirasıydı. Ama şimdi elektrik ve doğalgaz masrafları kira sorunun aştı. Önceliği bunlar aldı” dedi..

ÇAY-SİMİT HESABI YAPILAMAZ

İktidar mensuplarının sık sık yaptığı çay-simit hesabına da değinen Başkan Delibaş, “Simitçi esnafımızın sorunlarına çare üretilmezse, artık bu hesabı da yapamayacaklar. Çünkü bu gidişle vatandaşımız simit de bulamayacak” dedi. 2002-2003'te, Ankara'da günlük 400 bin simit satıldığını belirten Delibaş, “Ankara'nın nüfusu o güne kıyasla kat kat artarken satılan simit miktarı 400 bini bulmuyor” diye konuştu. Simitçiler Odası'na bağlı esnafın dışında Halk Ekmek'e bağlı 250 de camekanlı simit satış noktası  da bulunuyor.

Bu haber 538 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berat Albayrak'ın 'iner de çıkar da' dediği dolar 7.40'ı zorluyor
Berat Albayrak'ın 'iner de çıkar da' dediği dolar 7.40'ı...
Zabıta, vatandaşın boğazını sıktı: 'Senin karşında kim var?'
Zabıta, vatandaşın boğazını sıktı: 'Senin karşında kim...