İlaç fiyatlarında dolar endişesi: Dün zam gelmişti, yeni zam...
Reklam
Reklam

İlaç fiyatlarında dolar endişesi: Dün zam gelmişti, yeni zam için tarih verildi

Dün İstanbul Eczacılar Odası Genel Sekreteri Zeki Özcan, ilaç fiyatlarında şubat ayında kur farkı nedeniyle yeni zam olacağını açıkladı.

21 Ocak 2022 - 20:38 - Güncelleme: 21 Ocak 2022 - 20:39

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faiz neden, enflasyon sonuç" ekonomi modeliyle Merkez Bankası'nın 4 ayda 500 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmesinin ardından Türk Lirası'nda değer kaybı tarihi seviyeye ulaştı.

Türk Lirası'na olan ilginin artırılabilmesi ve değer kaybının durdurulabilmesi için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hayata geçirilmiş ve daha sonra aynı uygulamanın altın hesapları için de geçerli olacağı duyurulmuştu.

Ancak tüm müdahaleler 2021 yılının eylül ayında 7 lira 30 kuruş olan dolar kurunun 18 lira seviyesinden ancak 13 lira 37 kuruş seviyesine gerilemesine yetebildi. 12 liranın altını kısa bir süre gören dolar kısa sürede 14 lira seviyesine yansıdı.

Bu durum ithalatın önem taşıdığı ilaç sektörünün de etkilenmesine neden oldu.

İSTANBUL ECZASILAR ODASI GENEL SEKRETETİ ZEKİ ÖZCAN'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Eczacılar Odası Genel Sekreteri Zeki Özcan'dan henüz resmi bir açıklama yapılmayan ilaç zamlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklama geldi. Özcan tv100 canlı yayınında, toplu zam yerine yılda küçük küçük zamların yapılmasına ilişkin önerileri bulunduğunu ifade etti.

Dün itibarıyla 100'ün üzerinde ilaca yüzde 30 ila 35 zam geldi. Şubat ayında kur farkı ile yeni zam beklenirken İstanbul Eczacılar Odası Genel Sekreteri Zeki Özcan henüz resmiyete dökülmeyen ilaç zamlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

tv100'e yaptığı değerlendirmede Özcan, "18-20 Şubat gibi zam bekleniyor" dedi. Piyasada en önemli sorunlardan birinin ilaç bulamama olduğuna değinen Özcan, eczanelerde oluşan kuyruğun nedeninin de ilaç bulamamak olduğunu ifade etti. Özcan zamların ardından ilaç sorunun çözülmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu haber 448 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel kalmasın”
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel...