İmam hatip mezunu bile İHL istemedi
  • Reklam
  • Reklam

İmam hatip mezunu bile İHL istemedi

LGS sonuçlarını değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim danışmanı Ali Taştan, “İmam hatip ortaokulu öğrencileri de ilk sırada imam hatip liselerini tercih etmiyor.” dedi.

23 Temmuz 2019 - 09:40 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 - 11:51
Reklam

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim danışmanı Ali Taştan, LGS sonuçlarını değerlendirdi. Taştan, “İmam hatip ortaokulu öğrencileri de ilk sırada imam hatip liselerini tercih etmiyor. AKP ne kadar zorlasa dişliler o kadar tersine işliyor” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay'a konuşan Taştan ülke genelinde öğrencilerin yüzde 95.49’unun yerleştiğine dikkat çeken Taştan, şu yorumu yaptı: 

“Öğrencilerin yüzde 95’inden fazlasının yerleşmiş olmasını olumlu buluyorum. Sınavla öğrenci alan liselerin türlerine göre kontenjan dağılımının dengesiz olduğu ortadadır. Lise sayılarına kontenjanları oranladığımızda imam hatip liselerinin kontenjanlarının yüksek olduğu görülüyor. MEB’in yayımladığı analiz, öğrencilerin ilk üç tercihlerindeki yığılmanın fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinde olduğunu ortaya çıkarmış durumda. İmam hatip ve mesleki teknik liseler tercihte son sıraya itilmiş durumda. Yani öğrenciler imam hatip ve meslek liselerine gitmek istememiş. Ancak aynı lise türünden en fazla 3 tercih yapabileceği için 4 ve 5. tercihlerine imam hatip ya da meslek lisesi yazmak zorunda kalmış.

10’undan 4’ü istemedi

Ayrıca imam hatip ortaokulu öğrencilerinin yüzde 38.1’inin imam hatip liselerine yerleşmediğini görüyoruz. 10 imam hatip ortaokulu öğrencisinden 4’ü imam hatip lisesine gitmek istememiş ya da gidememiş. Sınavla öğrenci alan okulların tercih sıralamasına baktığımızda imam hatip ortaokulu öğrencilerinin de ilk sıralarda imam hatip liselerini tercih etmediğini görüyoruz. 

AKP ne kadar zorlarsa o kadar dişliler tersine işliyor. Siyasi amaçların bir kenara bırakılması gerekiyor. Eğitime siyaset karıştığı sürece sonuç bundan öteye gidemiyor.
Sınavla öğrenci alan okullara giren ilk yüzde 10’luk dilimde olan öğrencilerin bile 90 sorudan ortalama 70.22 doğru soru yapması manidardır. En iyi öğrencilerimizin durumu bu ise, sınavsız okullara giren öğrencilerin doğru soru yapma oranının çok aşağılarda kaldığını görmek gerekiyor.”

Bu haber 124 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan, Berat Albayrak'ın üstünü çizdi: Yerine kim gelecek?
Erdoğan, Berat Albayrak'ın üstünü çizdi: Yerine kim gelecek?
Ergün Atalay: Bana saldıranların yüzde 90’ı işçi değil
Ergün Atalay: Bana saldıranların yüzde 90’ı işçi değil
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w