İptal kararı CHP’li belediyelere gitti

İptal kararı CHP'li belediyelere gitti

Mansur Yavaş’ın yaptığı atamayla Ankara Ticaret Sicilli Müdürlüğü’nün tescil ve ilan işleminin yapmaması tartışma yaratmıştı.

29 Haziran 2019 - 09:56 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 - 09:58

CHP; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediyeye bağlı bir şirkete yönetici atama yetkisinin genelgeyle engellenme girişimi üzerine verilen mahkeme kararını ve süreç hakkında bir bilgilendirme halinde şirketi olan bütün belediyelere gönderdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Buna, engellemelere asla izin vermeyiz. Halkın gücü karşısında hiçbir şeyin direnmesi mümkün değil. Aslolan halkın ve milletin menfaatidir” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesi gerekçe gösterilerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yaptığı atamayla Ankara Ticaret Sicilli Müdürlüğü’nün tescil ve ilan işleminin yapmaması tartışma yaratmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin konuyu yargıya taşımasının ardından Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesi atamaya yönelik tescil işleminin yapılmamasını yasaya aykırı bulmuştu.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcılığı, atama yetkisinin engellenmesine yönelik bir bilgilendirme hazırladı. Söz konusu bilgilendirmeyle birlikte ilgili mahkeme kararı, şirketi olan bütün CHP’li belediye başkanlıklarına gönderildi. CHP’li belediyelerden benzer bir engelleme girişiminin yaşanması durumunda konuyu derhal mahkemeye taşımaları istendi. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP’li Torun, CHP’li belediyelere yönelik bu tür engelleme girişimlerine tepki göstererek, “Maalesef bu yapı kendinden olmayanın önünü kesmeyi amaçlıyor. Halka hizmeti artırmak ve bunu kolaylaştırmak yerine, nasıl önünü kesebilirim diye düşünüyor açıklamasını yaptı.

Torun, engellemelere asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Halkın gücü karşısında hiçbir şeyin direnmesi mümkün değil. Aslolan halkın ve milletin menfaatidir. Siz halkın lehine bir karar alıyorsanız bu engellenecek mi? İstanbul’da pek çok şeyi reddettiler, sonra da kabul etmek zorunda kaldılar. Halka hizmet ediyorsa onun engellenmesi mümkün değil” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 131 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manchestar City'den Shaktar'a 3-0'lık tarife
Manchestar City'den Shaktar'a 3-0'lık tarife
Emre Mor: Paris Saint Germain ve Real Madrid ile aynı grupta olduğumuz için mutluyum
Emre Mor: Paris Saint Germain ve Real Madrid ile aynı grupta...
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w