Ispanak zehirlenmeleriyle ilgili iki iddia!
  • Reklam

Ispanak zehirlenmeleriyle ilgili iki iddia!

İstanbul'da ıspanaktan zehirlenenlerin resmi sayısı 44. Olayın nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yok. Ancak gerek hastaların verdiği bilgiler, gerekse hastane koridorlarında konuşulanlar iki iddiayı güçlendiriyor. İşte detaylar...

04 Kasım 2019 - 15:16 - Güncelleme: 05 Kasım 2019 - 11:46

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul genelinde “ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler” sebebiyle 44 kişinin gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastanelere başvurduğunu, bunlardan 25’inin taburcu edildiğini 19’unun da tedavisine devam edildiğini duyurdu.

Açıklamada “Süreç; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

İKİ İHTİMAL!

İstanbul merkezli ıspanak paniği ile ilgili ‘olayın nedenine ilişkin’ henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak olayla ilgili ortaya atılan belli başlı iddialar şunlar;

ISPANAK TARLALARINA ATILAN İLAÇLAR: Tarlalarda üretilen ıspanaklara sıkılan böcek öldürücü ilaçların, gıdayı tüketenlerde organofosfat zehirlenmeye neden olduğu iddia ediliyor.

ISPANAK DEĞİL ISPANAĞA BENZER BİTKİ: Aşırı tüketildiğinde baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan, Adamotu olarak bilinen Mandragora autumnalis isimli ıspanağa benzeyen bitkinin ıspanaklara karıştığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu haber 154 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abdullah Gül: Siyasal İslam tüm dünyada çöktü
Abdullah Gül: Siyasal İslam tüm dünyada çöktü
Nadira Kadirova dosyası kapatılıyor
Nadira Kadirova dosyası kapatılıyor