Ispanak zehirlenmesinde görülen güzelavrat otunun zehirli etkileri...
  • Reklam

Ispanak zehirlenmesinde görülen güzelavrat otunun zehirli etkileri nelerdir?

 Güzelavrat otu ıspanak zehirlenmesinin içerisinde görüldü. Milyonlarca vatandaş güzelavrat otu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

04 Kasım 2019 - 12:00 - Güncelleme: 04 Kasım 2019 - 12:08
Reklam

 Güzelavrat otunun zehirli etkileri bulunuyor. Güzelavrat otu zehirli etkiler göstermeye başladığında kişilerde baş ağrısı, uyku hali meydana getiriyor. Ispanak zehirlenmesinden hastaneye kaldırılan vatandaşların şikayetleri arasında da baş ağrısı, halsizlik ve uyku hali de görülüyordu.

Tarım ve Orman Müdürlüğü açıkladı: İşte 'ıspanak zehirlenmelerinin' nedeni

Ispanak zehirlenmesinin nedenleri merak ediliyordu. Yapılan açıklamada ıspanak zehirlenmesine güzelavrat otunun neden olduğu söylendi. Bu ot insanlarda zehirli etkiler göstermeye başladığında ilk olarak kişilerde baş ağrısı uyku hali meydana gelir. İlerleyen zamanlarda ise yavaş yavaş susuzluk hissi ile birlikte sayıklama gibi durumlar ortaya çıkar.

GÜZELAVRAT OTU NEDİR?

Güzelavrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tükeltilirler. Atropa belladonna var. lutea olarak isimlendirilen bir varyetesinin soluk sarı çiçekler ve meyveler bulunmaktadır.

Atropa belladona nadir olarak bahçelerde kullanılır yetiştirilmesi genellikle gösterişli yemişleri ve dikey geliştiği içindir. Dünyanın diğer bölgelerinde, eldeğmemiş topraklarda yetişen değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uykuda almasını sağlayabilen sert kabuğuyla da ilişkili olarak genellikle zordur.

Çimlenme değişen sıcaklık koşulları altından birkaç hafta alabilir fakat giberellik asidin kullanımıyla gelişim hızlandırılabilir. Fideler bir yerden bir yere taşınma sırasında çökerten gibi kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktadırlar.

Bu haber 347 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'a destek kritik sınırda
Erdoğan'a destek kritik sınırda
iPhone kullananlar dikkat! Apple bu modellerin fişini çekiyor
iPhone kullananlar dikkat! Apple bu modellerin fişini çekiyor