İspanya’da kasırga alarmı
  • Reklam

İspanya'da kasırga alarmı

İspanya Meteoroloji Ajansı AEMET, ülkenin Akdeniz kıyısı için tropikal Medicane kasırgası uyarısı yayınladı.

12 Eylül 2019 - 09:16 - Güncelleme: 12 Eylül 2019 - 09:25
Reklam

İspanya Meteoroloji Ajansı AEMET, ülkenin Batı Akdeniz kıyısının 13 Eylül Cuma günü tropikal Medicane kasırgası etkisine girebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Meteoroloji ajansından yapılan açıklamada ülkenin Girona, Tarragona, Castellón, Valencia, Alicante, Murcia, Almería, Mallorca, Menorca, İbiza ve Formentera kentleri için alarm seviyesinin sarı ve turuncuya yükseltildiği bildirildi.

Tropikal Medicane kasırgası oluşumunun şu an için Akdeniz üzerinde bulunduğunu belirten İspanya Meteoroloji Ajansı, Balear Adaları'nda aşırı yağış ve kuvvetli rüzgar beklendiğini belirtti.

Balear Adaları üzerinde oluşmaya başlayan tropikal Medicane kasırgası sebebiyle rüzgarın saatteki hızının 90 ila 100 km'ye ulaşabileceği ve kasırganın Valensiya Körfezi'ne doğru yöneleceği aktarıldı.

Alicante Üniversitesi, İspanya Meteoroloji Ajansının yayınladığı uyarının hatalar içeriyor olabileceğini ve kasırga tahmininin doğru olmayabileceğini belirtse de her koşulda önlem alınması gerektiğini vurguladı.

TROPİKAL MEDICANE KASIRGASI NEDİR?

Akdeniz ve kasırga kelimelerinin İngilizce'deki karşılığı olan 'Mediterranean' ve 'hurricane'in birleşiminden oluşam 'Medicane', Akdeniz havzası üzerinde tropikal kasırga benzeri özellikler gösteren hava durumu olarak tanımlanıyor. Tropikal kasırgalara nazaran daha küçük olan Medicane kasırgaları aşırı yağış ve güçlü rüzgarları beraberinde getiriyor. Tropikal Medicane tipi kasırgalar zaman zaman Kategori 1 ve Kategori 2 seviyesi kadar kuvvete erişebiliyor.

Geçtiğimiz yıl eylül ayında Yunanistan ve Türkiye de tropikal Medicane tipi Zorba kasırgasının etkisi altına girmiş ve kasırga Yunanistan'da büyük tahribata yol açmıştı.

Bu haber 147 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceza yazılan genç kız: Çekmeyin, babam görecek cezayı
Ceza yazılan genç kız: Çekmeyin, babam görecek cezayı
Eskişehir’de sokaklar uyarı ve çağrılara rağmen doldu
Eskişehir’de sokaklar uyarı ve çağrılara rağmen doldu