Kalabalık havuzlarda enfeksiyona dikkat!
  • Reklam

Kalabalık havuzlarda enfeksiyona dikkat!

Aşırı sıcakların başlamasıyla birlikte, tatil köylerinde,sitelerde ve spor merkezlerinde bulunan havuzlar, serinlemek isteyen kalabalıkgrupların tercihi oluyor. Özellikle havuza toplu girilen yerlerde, kulakenfeksiyonu şikâyetlerinde artış gözleniyor.

27 Haziran 2019 - 17:17
Reklam

Yaz aylarında kulakenfeksiyonlarına bağlı şikayetlerin arttığına dikkat çekenÇevre Hastanesi doktorlarından Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr.Abdülkadir Kilimcioğlu şöyle konuştu; “Kulağın tıkanması, işitme azlığı, kulak ağrısı gibi problemlerin yanısıra kulak tıkanıklığına bağlı dengede yaşanan şikâyetler yaz aylarında artıyor.

Denize ve havuza toplu girilen yerlerde dış kulak yolu enfeksiyonudaha çok görülüyor. Kulak enfeksiyonlarının yanı sıra, kulak kirinin (kulakkanalındaki buşon) su alarak şişmesi ve kulağı tıkaması işitme problemleri yaratıyor.

Kulak kanalına su girmesi ile oluşan, çok ağrılı tıkayıcı bir enfeksiyondur. Kanalcildi şişer, kızartır ve kulağı tıkar. Hasta, kulak kepçesini hareketettiremez.Özellikle ağrı; çene hareketleri ve yemek yemesırasında ortaya çıkar. Enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda, ağrı daha fazlaşiddetlenir. Burada dış kulak yolu, tabii enfeksiyona bağlı şişkinliği arttıracağıiçin yolu daralttığından, işitme kaybı da ortaya çıkabilir; enfeksiyona bağlıakıntı da meydana gelebilir. Ağrı başladığındahemen hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde kulak kanalında ki enfeksiyonilerler, yüze ve kulağın iç kısımlarına yayılır.”

Kulak Temizliği NasılYapılmalı?

AbdülkadirKilimcioğlu; ayrıca kulak kirinin su alarak şişmesi sonucu kulağıtıkadığını ve işitme kaybına neden olduğunu söyledi ve kirin yumuşatılarak, aspiratörletemizlenmesinin uygun olduğunu ancakşırıngalarlayıkamanın doğru olmadığınıbelirterek şöyle konuştu: “Eskidenkullanılan büyük metal şırıngalarla kulak kirini yıkamanın, doğru olmadığını belirtmekistiyorum. Çünkü; kulak kirinin arkasında kulak zarı delik mi, kir haricindebir enfeksiyon var mı bilmiyoruz. Eğer enfeksiyon varsa su ile enfeksiyonuarttırabiliriz, orta kulağı yıkamış oluruz ve orta kulak enfeksiyonuna nedenoluruz. Kirin yumuşatılarak, aspiratörle temizlenmesini daha uygun buluyorum.”

Kulak Enfeksiyonuna Yakalanmamak İçin Nelere DikkatEtmek Gerekir?

Girilen havuzun ve denizin temizliğini önceden araştırın.

Çok kalabalık olan düzenli ve iyi temizlenmeyen havuzlar yüzmek için uygun değildir.  

Aşırı klorlanmış havuz suyu risklidir. Sadece dış kulak enfeksiyonu açısından değil aynı zamanda sinüzit açısından da havuz sularının hijyene uygun olduğuna dikkat edin.

Kulağı nemli bırakmayın ve sadece havlu ile kurulayın.

Kulak çubuğu, kibrit çöpü ve benzeri sivri şeyler kullanmayın.

Hekiminizin tavsiyesine göre kulağa su kaçmaması için kulak tıkacı kullanabilirsiniz.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 173 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASA, ilk insanlı Mars yolculuğu için 8 ay karantinaya girecek gönüllüler arıyor
NASA, ilk insanlı Mars yolculuğu için 8 ay karantinaya girecek...
Mahalle muhtarı terör estirdi! Hamile kadını tekmeledi, havaya ateş açtı
Mahalle muhtarı terör estirdi! Hamile kadını tekmeledi, havaya...