Karar yazarı Akyol: Defalarca eleştirdiğim Yargıtay Başkanı...
  • Reklam

Karar yazarı Akyol: Defalarca eleştirdiğim Yargıtay Başkanı İsmail Cirit’in sözleri haklı bir feryattır

"İktidarla hiçbir tartışmaya girmemiş bir yüksek yargıcın ‘devletimiz büyük sıkıntıya girecek’ diye endişe belirtmesi bir alarm değil mi?"

21 Ocak 2020 - 10:37

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e verdiği röportajdaki sözlerini yorumladı. Akyol, defalarca eleştirdiğini belirttiği Cirit’in, “Devletimiz büyük sıkıntıya girecek diye her yerde, yargı, kuvvetler ayrılığı, hakim bağımsızlığını, bir takım şeylerin yanlış gittiğini söylüyorum. Doğruları göstermeye çalışıyoruz” sözlerinin haklı bir feryat olduğunu savundu.

“İktidarla hiçbir tartışmaya girmemiş bir yüksek yargıcın ‘devletimiz büyük sıkıntıya girecek’ diye endişe belirtmesi bir alarm değil mi?” diye soran Akyol, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde, HSK üyelerinin tamamının siyaset tarafından belirlenmesi, bütün tabloyu yansıtan bir örnektir. Türkiye’de kuvvetler ayrılığını, yargı bağımsızlığını gerçekleştirecek yeni bir anayasa lazım. Sayın Cirit’in dediği gibi “toplumsal mutabakatla anayasa lazım. Öyle bir anayasal düzende adlî yıl törenleri de adlî mekanlarda yapılır; yürütme erkinin zirvesinde değil” ifadesini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın

Bu haber 118 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Medipol Başakşehir'in UEFA'daki rakibi belli oldu
Medipol Başakşehir'in UEFA'daki rakibi belli oldu
Beşiktaş sahaya siyah forma ile çıkacak
Beşiktaş sahaya siyah forma ile çıkacak