’Kavcıoğlu’nun yerine gelecek’ denilen isim son 3 toplantıya...
Reklam
Reklam

'Kavcıoğlu'nun yerine gelecek' denilen isim son 3 toplantıya katılmamış: Bu ne anlama geliyor?

T24 Yazarı Barış Soydan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yatırımcılar toplantısına katılmayan başkan yardımcılarını ve yatırımcıların bunu neden önemsediğini anlattı.

12 Ekim 2021 - 10:23 - Güncelleme: 12 Ekim 2021 - 10:40

Barış Soydan'ın aktardığı bilgilere göre, Merkez Bankası’nın geçen hafta yatırımcılarla düzenlediği toplantı piyasada epey ses getirmişti. Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu bu toplantıda enflasyonun geçici olduğunu belirtmiş, bununla birlikte daha düşük olan çekirdek enflasyonun yanı sıra yüzde on 19.58 seviyesindeki manşet enflasyonu da dikkate aldıklarını kaydetmişti.

Dünya gazetesi, toplantıya katılan yatırımcıların bu ay Merkez Bankası’nın bir faiz indirimi daha yapacağı izlenimini aldıklarını ifade etmişti. Toplantıya katılan yatırımcılarla ben de görüştüm. Önemli olduğunu düşündüğüm bir detay öğrendim. Ama önce yatırımcıların izlenimlerine dair birkaç cümle…

Tahmin edebileceğiniz gibi 23 Eylül’deki şok faiz indiriminin ardından yatırımcılar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamalarını merakla beklemeye başlamışlardı. Katılımcılar toplantıda öncelikle piyasaların gerekçelerine fazla ikna olmadığı faiz indirimine ilişkin daha somut bir savunma istemişler. Ayrıca önümüzdeki döneme ilişkin hem enflasyon hem de para politikası üzerindeki belirsizliklerin azaltılmasını amaçlayan sorular da sorulmuş…

Ekim ayı toplantısında birçok katılımcının gözünden kaçmayan bir detay, Başkan Yardımcılarından Uğur Namık Küçük’ün yokluğu olmuş. Kendisi önceki toplantıların -özellikle yabancılarla yapılan oturumunda- TCMB adına soru-cevap kısmının yükünü üstlenen isimdi. Ancak, Ekim ayı toplantısına katılmayarak, bu çok kritik toplantıda soru-cevap kısmını Başkan Kavcıoğlu ve Başkan Yardımcıları Mustafa Duman ve Emrah Şener’e bırakmış.

Bu, bir anlamda, onaylamadığı bir kararı savunmak zorunda kalmaktan kaçındığı anlamına gelebilir mi? Henüz bilmiyoruz.

Toplantıya katılmayan bir diğer Başkan Yardımcısı ise bu aralar gündemdeki isim Semih Tümen olmuş. Zaten kendisi göreve geldiği Mayıs ayından sonra sadece tek bir yatırımcı toplantısına katılmış. Son üç toplantıda ise yokmuş.

Kaynak: T24
Bu haber 101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten 192 ölüm: Vaka sayısı 21 bin 747
Koronavirüsten 192 ölüm: Vaka sayısı 21 bin 747
Kazlar podyuma çıktı, en güzeli 100 doları aldı
Kazlar podyuma çıktı, en güzeli 100 doları aldı