Kitabın Sarrafları
  • Reklam

Kitabın Sarrafları

Sarrafların alım satımını yaptığı kitapları yalnızca birer nesne olarak görmek mümkün değil; bu eserler aynı zamanda dünyanın en parlak zihinlerinin fikri birikimi. İşine tutkuyla bağlanan İstanbul'lu dört sahafla inceliklerini konuştuk.

14 Mayıs 2016 - 15:32
Reklam

İ. BAHTİYAR İSTEKLİ 

Üniversitede, edebiyat sevgisini diğer insanlarla paylaşmak için kitap standı açan, cep harçlığını da bu işten çıkaran Bahtiyar İstekli, daha sonra sahaf olmaya karar vermiş. 

Neden sadece Osmanlıca belge, el yazması ve kitap topluyorsunuz?

Çünkü Osmanlı dönemiyle ilgili belge, doküman ve kitaplar vasıtasıyla yeni keşifler yapmak çok mümkün.

Hangi belgenin kimin işine yarayacağını nereden biliyorsunuz? 

Belirli konularda araştırma yapan, koleksiyon oluşturan, kitap yazan tanıdıklarımız var. Benim işime yaramayacak belgeleri onlara ulaştırıyorum. Ama büyük bir bölümü bende kalıyor. 

Kendinize ayırdığınız evrakları nasıl kullanıyorsunuz? 

Kitap yazmak için kullanıyorum. Önümüzdeki ay iki kitabım yayımlanacak. Bunlar I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’daki yaşama ve Kutü'l-Amare Savaşı’nda kaleme alınan hatırat ve günlüklere dayanıyor.

Sizi şaşırtan keşiflerden bahsedebilir misiniz?

Aldığım evraklar arasından Sultan Abdulhamid'in saray doktoru İbrahim Paşa'nın 1914 - 1915 yıllarında İstanbul'da yazdığı günlük defterleri çıkmıştı. Bu beni çok heyecanlandırmıştı. 

PÜZANT AKBAŞ

Püzant Akbaş sahaflığa 1986’da başlamış. Üniversite yıllarında kendisine hediye edilen Ermenice eski kitapları biriktiren Akbaş, bu “zehrin” kanına o yıllarda girdiğini söylüyor.

Karşınıza çıkan teklifler dışında özel kitapları bulmak için neler yaparsınız?  

Dünyanın bütün büyük müzayede firmalarının kataloglarını inceler, ilgilendiğim eser için internet üzerinden bağlantı kurarız. Kitapların fiyatlarını birçok yerden araştırır, bulur ve okuyucuya en uygun fiyata sunarız. Türkiye’deki bütün kitap fuarlarına katılıyoruz. Oralarda müşteri de bize teklifte bulunuyor. Ellerinde neler var gidip bakıyoruz. Oturarak değil müşterinin ayağına giderek hizmet veriyoruz.

Sahaf festivalleri yaygınlaştı. Bu festivallere özel ürünlerinizden götürüyor musunuz? 

Sahaflar festivalinde çok özel şeyler bulunabilir. Örneğin geçen sene 80’e yakın sahaf firmasının katıldığı Beyoğlu Sahaf Festivali'ne biz de özel ürünler getirdik. Kimileri hem kendi kitabının fiyatlandırılmasını istiyor hem de elimizdekileri görüyorlar. 

KAPTAN M. TURGAY EROL  

1993’e kadar denizcilikle uğraşan kaptan Turgay Erol, kitaplar sayesinde daha uzaklara yolculuk yapabileceğini düşünerek sahaf dükkânını açmış. 

Sizi diğer sahaflardan ayıran özellikler nelerdir? 

Burada ikinci el ürünlerle değil antika kitaplarla ilgileniyoruz. Düzenlediğimiz müzayedelerde XVI. yüzyıldan günümüze kadar gelen nadir eserleri koleksiyonerlere ve okuyuculara sunuyoruz. 

Elinizdeki antika kitaplardan bazılarının isimlerini bizimle paylaşabilir misiniz?

Shakespeare’in en kıymetli ve en eski baskılarından birinin nüshası var şu anda dükkânda. Bu eser 1685 edisyonudur ve ilk toplu eserdir. Bir diğer önemli eser ise Kâtip Çelebi’nin Cihannüma’sıdır. 

Burası denizcilik kitapları ve haritalar ile anılan bir yer. Antika kitaplar dışında haritalarla da biliniyorsunuz. Neden böyle bir tercihte bulundunuz?  

Bence harita yaşayan bir objedir. Bir tabloya, bir kartpostala, bir resme her baktığında gördüğün aynı şeydir. Bir haritayı duvara asarsınız ama kendinizi geliştirdikçe o harita da sizinle beraber değişir. Her baktığınızda başka bir şey görürsünüz. Bu, insanla alakalıdır.

GÜRSEL ÖZER

Aslıhan Pasajı’nda sahaflık yapan Gürsel Özer 20 senedir bu işi yapıyor. İlgi ve merakı onu bu mesleğe yönlendirmiş. 

Kitap dışında plak da topluyorsunuz. Plak alırken nelere dikkat edersiniz?

Plağın kondisyonu, dönemi ve hangi sanatçıya ait olduğu, nerede basıldığı, az ya da çok bulunur olması, plağın değerini belirler. Plak alırken bu gibi temel kriterlerden hareket ediyoruz. Bir de tür önemli. Klasik Türk Müziği, Anadolu rock, rock, caz ve klasik müzik plaklarına rağbet var. 

Plak ya da kitap alırken “Bu tam benlik!” deyip kendinize ayırıyor musunuz?

Tabii ilgilendiğim şeyleri ayırır, kendi koleksiyonuma katarım. Anadolu rock plaklarından oluşan bir koleksiyonum var. 

Kitap için buraya kimler gelip gidiyor?

Genellikle orta yaş altı insanlar geliyor buraya. Kitap almak isteyenler kadar kitap getirenler de oluyor. Getirdikleri kitapların değerlerini tespit etmemizi istiyorlar. Osmanlıca kitaplarla gelenler kitabın konusu ve değerini öğrenmek istiyor. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Söyleşi: Skylife

Bu haber 1959 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 630'a yükseldi
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı...
Uğur Dündar'ın 'meydan dayağı' sosyal medyada gündem oldu
Uğur Dündar'ın 'meydan dayağı' sosyal medyada gündem oldu