Köpek saldırısının faturası belediyeye kesildi: 234 bin TL...
  • Reklam

Köpek saldırısının faturası belediyeye kesildi: 234 bin TL tazminat

Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Aydın Kayalı, TBMM hayvan hakları araştırma komisyonu toplantısında, ilginç bir mahkeme kararını gündeme getirdi.

03 Haziran 2019 - 11:52 - Güncelleme: 03 Haziran 2019 - 11:57
Reklam

Samad Yahyakhanı, Rouzbeh Yahyakhanı ve Effat Abdı adlı İran vatandaşları, yakınları Majid Yahyakhanı’nın 26 Mart 2012’de başıboş köpeklerin saldırısı nedeniyle öldüğü iddiasıyla 2013 yılında manevi tazminat davası açtı. 11 Mayıs 2018’de davayı karara bağlayan mahkeme, gerekçeli kararında Hayvan Hakları Koruma Kanununu da hatırlatarak şu görüşlere yer verdi:

YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ

“Majid Yahyakhanı’nın yürüyüşe çıktıktan bir saat sonra sit alanında vücudu ve kıyafetleri parçalanmış halde ölü bulunması üzerine açılan davaya ilişkin, Adli Tıp Kurumu otopsi raporunda, ‘Ölümün hayvan ısırıkları ile oluşması mümkün, vücudunun yaklaşık yüzde 50’sinin derin kas ve damar harabiyetine bağlı gelişen dış kanama sonucu meydana geldiği’ belirtilmiştir. Bu haliyle ölenin başıboş köpeklerin saldırısıyla vefat ettiğinde duraksama bulunmamaktadır.

Kanunda sahipsiz hayvanların belediyenin kuracağı bakımevlerinde kontrol, aşı ve kısırlaştırmalarının yapılacağı, ardından alındığı yere bırakılacağı düzenlenmiştir. Olay yerine gelen veteriner ve diğer görevlilerin de bu köpeklerin saldırısına uğradığını dolayısıyla davalı idarelerin, sahipsiz hayvanlarla ilgili yükümlülüklerini yeteri kadar yerine getirmedikleri, hizmet kusurunun bulunduğu anlaşılmaktadır.”

Mahkeme, kararda belediyeleri üç davacıya ayrı ayrı 50 bin TL manevi, eşi Effat Abdı’ya da ayrıca 84 bin 353 TL maddi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Bu haber 411 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASA, ilk insanlı Mars yolculuğu için 8 ay karantinaya girecek gönüllüler arıyor
NASA, ilk insanlı Mars yolculuğu için 8 ay karantinaya girecek...
Mahalle muhtarı terör estirdi! Hamile kadını tekmeledi, havaya ateş açtı
Mahalle muhtarı terör estirdi! Hamile kadını tekmeledi, havaya...