Koronavirüs pandemisi Dünya’yı nasıl değiştirdi?...
  • Reklam

Koronavirüs pandemisi Dünya'yı nasıl değiştirdi? 'Küreselleşmenin yerini adalaşma aldı'

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, koronavirüs pandemisinin dünyaya etkilerini içeren rapor hazırladı.

17 Mayıs 2020 - 09:06
Reklam

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, Covid-19’un küreselleşmeyi, bilinen anlamda sona erdirdiği, bunun yerini “adalaşma” trendinin alacağını belirtti.

“Türkiye’yi Geleceğin Küresel Değer Zincirlerinde Konumlandırmak” adlı raporunda değerlendirmeler yapan ve “Küreselleşme sona ermiş gibi görünüyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin aktardığına göre; "Ekonomiler kendi adalarına dönüşüyor” diyen Kearney Türkiye Partneri Sean Wheeler, küresel markaların yerini yerel servisler ve ürünler, fiziki mağazalardan yapılan alışverişin yerini giderek artan oranda e-ticaretin alacağını öngördüklerini vurguladı. Wheeler, küreselleşme ile adalaşma dönemleri arasındaki farkları şöyle anlattı:

KORUMACILIK ARTTI

“Küreselleşme döneminde tedarik zincirleri çok katmanlı ve karmaşık bir nitelik taşırken Covid-19 sonrası adalaşma döneminde küresel değer zincirleri parçalanıyor; karmaşık sistemlerin birbirine olan ihtiyaçları gevşiyor ve liberal ticaret politikaları yerini korumacılık, ülkeler arası işbirliği yerini ise jeopolitik ve milliyetçilik alıyor.” Wheeler, küreselleşmenin yerini adalaşma trendine bırakmasından en fazla fayda sağlayacak ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini de belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 317 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yargıtay'dan ikinci el araç satışıyla ilgili emsal karar
Yargıtay'dan ikinci el araç satışıyla ilgili emsal karar
'Bakmak zorunda olduğum bir ailem ve çocuklarım var. Gazi olmak istiyorum'
'Bakmak zorunda olduğum bir ailem ve çocuklarım var. Gazi olmak...