Kritik ismin FETÖ doyası köşk karşılığında silindi
  • Reklam

Kritik ismin FETÖ doyası köşk karşılığında silindi

Eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir, Çalık Holding yöneticisi Ahmet Taçyıldız'ın doyasını silmekle suçlanıyor.

14 Şubat 2020 - 10:24 - Güncelleme: 20 Şubat 2020 - 13:20

İlk kez eski AKP Milletvekili Şamşil Tayyar'ın gündeme getirdiği 'FETÖ Borsası' bu kez müfettiş raporlarına girdi. 

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Berat Albyrak'ın bir dönem CEO'luğunu yaptığı Çalık Holding'in üst düzey yöneticilerinden Ahmet Taçyıldız ileeski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir arasındaki ilişkive alışveriş, 'FETÖ Borsası' iddialarını bir kez daha gündeme getirdi.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporuna göre, Çalık Gayrımenkul Yönetim Kurulu Başkanı Taçyıldız ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakı, Emirgan'daki 3.8 milyon liralık bir köşk karşılığında yok edildi.

DEĞERİNİN ALTIDA BİRİ

İddiaya göre Taşyıldız, 15 Temmuz'dan sonra FETÖ soruşturması tamamlanana kadar yurt dışına çıktı. Bu sırada Taçyıldız'a ait ekspertiz değeri 3.8 milyon lria olan köşk yalnızca 600 bin liraya İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'in amcası Adem Taşdemir'e devredildi. Müfettiş raporunda satış işlemi için 'kurgu' denildi. Soruşturma doyasının da kapatılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

‘BAŞARISIZ BİR KURGU’

Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Özgür Taşdemir ise görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişinin iddialara ilişkin hazırladığı rapor ise “istihbaratçının borsasını” gözler önüne serdi. Rapora göre Emirgân’da bulunan ve ekspertiz değeri 645 bin 161 dolar olan yani 3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşk Ahmet Taçyıldız’ın ortağı Hüseyin Talha Özkul adına kayıtlıydı. Ancak tasarruf yetkisi Taçyıldız’a aitti. Ortak Hüseyin Talha Özkul, köşkü 600 bin TL karşılığında Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devretti. Ancak kısa bir süre sonra ise bu köşk istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir ile bağlantıları olan Osmanoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Babuşçu’nun oğlu O. Babuşçu üzerine yapıldı. Köşkün elden ele devredilmesine ilişkin Hüseyin Talha Özkul, Adem Taşdemir ve Ayhan Babuşçu’nun ifadeleri alındı. Bu kişilerin çelişkili ifadelerde bulunduklarının aktarıldığı müfettiş raporunda, “Söz konusu taşınmazın satışı başarısız bir kurgudur” denilerek özetlendi. Ayrıca raporda Özgür Taşdemir ve eşinin 15 Kasım 2018 tarihinde ifadelerinin alınması için İstanbul Valiliği’ne davet edildikleri ancak gelmedikleri aktarıldı. Telefonla iddiaların odağındaki Ahmet Taçyıldız’a ulaşma çabalarımız ise sonuçsuz kaldı.

İSTİHBARATÇININ DUDAK UÇUKLATAN MALVARLIĞI

Müfettiş raporunda eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'in malvarlığına ve hesap hareketlerine de yer verildi. Malvarlığı arasında, Arnavutköy'de bir taşınmaz, Bahçeşehir Koleji'nde eşine ve kendisine ait yüzde 15 hisse, 3 adet Mercedes ve arazi aracı Land Rover bulunurken, 2017-2018 döneminde Taşdemir'in hesabında 3 milyon 287 bin 770 lira olduğu belirtildi.

İşte raporda yer alan eski İstanbul istihbarat şube müdürünün mal varlığı:

- Arnavutköy’de bir taşınmaz

- Bahçeşir Koleji’nde eşi ve kendi adına yüzde 7.5’şer hisse

- Muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı

- 2017-2018 yılları arasında Taşdemir’in hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL’lik bir artışın olduğu tespit edildi. Ayrıca Taşdemir’in yurtdışı hesaplarının olduğunun ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtildi.

- 2018’de ise Belçika’dan Taşdemir’in hesabına 130 bin Avro gönderildiği kaydedildi.

- Taşdemir’e ve eşine ait 2 ayrı banka kasası tespit edildi.

Habere dair Bahçeşehir Koleji'nin açıklaması;

KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME YAPILMASI HAKKINDA;

Bazı internet haber siteleri ile yazılı basında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eski İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir hakkında çıkan haberlerin içeriğinde, Özgür Taşdemir ve eşinin Bahçeşehir Koleji’nde toplamda %15 oranında hisseye sahip oldukları yönünde iddialara yer verildiği görülmüştür.

Bahse konu haberler kapsamında Bahçeşehir Koleji markamızın adı geçen kişiler ile haksız şekilde irtibatlandırılması, bu hususta gerekli incelemelerin yapılmadan haberlerde kurumumuzun adı ve unvanının zikredilmesi kesinlikle tarafımızca kabul edilebilir değildir. Kamuoyunda bu kişiler ile şirketlerimiz arasında bir bağ olduğuna yönelik algı yaratan mesnetsiz iddialara karşı yine kamuoyunun doğru haber alma hakkı esasları çerçevesinde yanıt hakkımızı kullanıyoruz. 

1994 yılında kurduğumuz ve ülkemizde kaliteli eğitim denince ilk akla gelen kurumlardan biri olan, bu bağlamda eğitim alanında öncülüklere imza atan bir eğitim kurumu olarak Bahçeşehir Koleji, Bahçeşehir Okulları A.Ş. ve bağlı Şirketleri bünyesinde faaliyet göstermekte olup bu şirketlerimiz aile şirketi niteliğinde olup ortaklı yapısında sadece Yücel ailesinin fertleri bulunmaktadır. Anılan haber içeriğinde iddia olunduğu biçimde Özgür Taşdemir’in ve/veya eşinin şirketlerimizin herhangi birisinde resmi ve/veya gayri resmi ortaklığı/hissedarlığı/paydaşlığı hiçbir zaman bulunmamıştır. Keza adı geçen kişilerin şirketlerimiz ile herhangi bir bağ ve bağlantısı da söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bahçeşehir Koleji

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 592 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş başlığı standartları değişiyor
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş...