Küresel ısınma bildirgesine ABD tırpanı!
  • Reklam
  • Reklam

Küresel ısınma bildirgesine ABD tırpanı!

Arktik Konseyi hazırladığı bildirgede, ABD’den gelen baskı nedeniyle küresel ısınma ile ilgili tüm ifadeleri kaldırdığını duyurdu.

08 Mayıs 2019 - 12:56 - Güncelleme: 08 Mayıs 2019 - 14:13
Reklam

ABD ve Rusya’nın da dâhil olduğu Kuzey Kutbu’nu küresel ısınmanın etkilerinden korumak için oluşturulan Arktik Konseyi hazırladığı bildirgede, ABD’den gelen baskı nedeniyle küresel ısınma ile ilgili tüm ifadeleri kaldırdığını duyurdu.

New York Times gazetesinin haberine göre, küresel ısınma ile ilgili yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kurulduğu günden bu yana Konsey ilk kez ortak bir bildiri yayımlayamadı.

Kuzey Kutbu bölgesindeki hükümetleri ve yerli halkının karşılaştığı sorunları ele almak için 1996 yılında kurulan devletlerarası konseye ABD, Kanada, Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Rusya ve İzlanda dahil olmuştu.

Gazetenin diplomatlara dayanarak verdiği haberde Kuzey Kutbu’nda doğal kaynakları koruma ve küresel ısınma ile mücadele konularında oluşturulacak iki yıllık çalışma projesine ABD’nin arka çıkmadığı ve diğer ülkelere de durdurmaya çalıştığı aktarıldı.

Habere göre, müzakerelere katılan diplomatlar ABD’nin küresel ısınma konusundaki son araştırmalara ve Paris Anlaşması’nın amaçlarına değinmek istemiyor. Ancak bilim insanları Kuzey Kutbu’nun dünya ortalamasına göre zehirli gazlardaki salınımın artmasından dolayı çok daha hızlı ısındığı uyarısı yapıyor.

Gazete, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun zirvede yaptığı konuşmasında iklim değişikliği etkilerini önemsediklerinin altını çizdiğini ancak Çin’in bölgedeki etkilerinin daha fazla artmasından duyduğu endişelere odaklandığını aktardı.

Pompeo, Kuzey Kutbu’ndaki deniz sularının erimesinin deniz taşımacılığı için ekonomik bir fırsat olacağını da söyledi.

Kuzey Kutbu’ndaki bütün kaynakların yarıdan fazlası Rusya'nın, beşte biri ise ABD'nin egemenlik sahasında bulunuyor.

Bu haber 181 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Macron ile görüştü
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Macron ile görüştü
Ali Babacan’ın partisi için tarih verildi
Ali Babacan’ın partisi için tarih verildi
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w