Mahkemeden ilaç kararı! SGK ödeyecek
  • Reklam

Mahkemeden ilaç kararı! SGK ödeyecek

Kanser hastası Sefer Doğu Yıldız’ın ailesi tarafından SGK'ya açılan dava sonucunda kanser hastalarının kullandığı akıllı ilacın ücretinin ödenmesi kararı verildi.

05 Ocak 2020 - 10:48 - Güncelleme: 05 Ocak 2020 - 12:23

Geçen yıl akciğer kanserine yakalanan emekli öğretmen Sefer Doğu Yıldız’ın (69) kızı Candan Çetinkaya’nın anlatımına göre, annesi 18 kez kemoterapi gördüğü halde iyileşemedi.

Hürriyet Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre; Yıldız, ardından akıllı ilaç kullanmaya başladı. Kürüne 11 bin 500 TL ödedikleri bu ilaç, Yıldız’ı sağlığına kavuşturdu. Yıldız’ın emekli aylığı ve çocuklarının maaşları ilacı almaya yetmediği için evini sattı.

Yakınlarından borçlanarak yedi kürü karşıladı. Bu arada kızı Çetinkaya, avukat Dilşad Enhoş’a ulaştı. Avukatlığı üstlenen Enhoş, 19 Aralık’ta dava açtı.

Bir gün sonra Ankara 17’nci İş Mahkemesi, ilacın dava süresince kurum tarafından karşılanmasına karar verdi. Avukat Dilşad Enhoş’un babası Raşit Doğan Enhoş (62) da iki yıl önce kansere yakalanmıştı. Kemoterapi tedavisi yeterli gelmeyince Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile 21 günde bir 6 şişe ilaç kullanması kararlaştırılmıştı.

Kürü 11 bin 500 TL olan ilaç, Enhoş’u iyileştirmişti. Avukat kızı, ilacın karşılanması için Ankara İş Mahkemesi’nde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aleyhine dava açmış, kazanmıştı. 

Kaynak: Hürriyet
Bu haber 196 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anketten 'Güçlendirilmiş parlamenter sistem' çıktı
Anketten 'Güçlendirilmiş parlamenter sistem' çıktı
Sivas'ta 65 yaş üstünün sokağa çıktığı saatler sınırlandırıldı
Sivas'ta 65 yaş üstünün sokağa çıktığı saatler...