Mansur Yavaş’a açık çağrı "Çayyolu’ndaki zulmü...
 • Reklam

Mansur Yavaş'a açık çağrı "Çayyolu'ndaki zulmü bitirin"

On yıla yakın Çayyolu Haber Dergisi başta olmak üzere birçok basın kuruluşunda haberi yapılan eziyet için umut ışığı doğdu.

31 Mayıs 2019 - 14:20 - Güncelleme: 17 Haziran 2019 - 22:00
Reklam

Ankara'ya batıdaki kentlerle Antalya, Muğla gibi turizm merkezlerinden ve İstanbul'dan gelen otobüsler, çevre yolunu kullanıp Eskişehir Yolu'na giriyor. Ancak bu şehirlerarası otobüslerin dokuz yıldır Eskişehir Yolu üzerinde yolcu indirip bindirmesi dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yasaklanmıştı.

Yaşamkent, Ümitköy, Konutkent gibi birçok yerleşim yerini kapsayan Çayyolu bölgesinin girişinde yolcu indirme-bindirme yasağı yıllarca vatandaşların tepkisini çekmesine rağmen soruna çözüm bulunmamıştı.

Karar var uygulama yok

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis'inde dokuz yıl önce (08.02.2010 tarihinde) şehirlerarası otobüslerin kent girişinde indirme-bindirme yapabilmesinin önünü açacak bir projenin hazırlanmasına da ilişkin bir karar alınmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek otobüslerin yolcu indirme ve bindirme işlemini yapacağı otoparkların kurulma fikrini kabul etti. CHP’li meclis üyelerinin ısrarlı talepleri üzerine, şehrin beş ana girişine, Büyükşehir Belediyesi'ne ait ANFA'nın işletmeci otoparkların yapılması kararı alındı. Fakat dokuz yıldır kararın uygulanması için hiçbir işlem yapılmadı.

Ulaştırma Bakanlığı 'engellemedik' diyor

Zamanında bu yasak konusunda suçlanan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri; konunun kendileriyle değil Ulaştırma Bakanlığı'yla ilgili olduğunu ileri sürmüşlerdi. Bakanlık ise mevzuat gereği konunun muhatabının belediye olduğunu ifade etti. Bakanlığa bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü yetkilileri, Eskişehir Yolu'nun belediye sınırları içinde olduğunu ve indirme-bindirme yerlerine belediyenin karar verebileceğini belirtti. Yetkililer, terminal açmak için yetki belgelerinin kendilerinden alındığının doğru olduğunu, ancak öncelikle belediyeden ruhsat alınması şartı bulunduğunu vurguladı. Yetkililer, belediyeden ruhsat alan ve terminal şartlarına uyan herkese yetki belgesi verebileceklerini dile getirmişti.

Ankara’nın doğu çıkışında ilk cep yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis'inde (08.02.2010 tarihinde) şehirlerarası otobüslerin kent girişinde indirme-bindirme yapması için alınan kararda yapılması planlanan ilk cebin Ankara’nın Doğu çıkışına yapıldığı ve başta Karadeniz bölgesi olmak üzere Ankara’nın Doğusuna giden şehirlerarası birçok firmanın burada indirme-bindirme yaptığını muhabirlerimiz tarafından tespit edilmişti.

Umut ışığı doğdu

31 Mart’ta yapılan seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP adayı Mansur Yavaş kazanınca Çayyolu sakinlerinde bir umut ışığı belirdi. Çayyolu’nda yaşayan emekli öğretmen Hamza Ozanoğlu muhabirimize duygularını şu şekilde ifade etti; “ Çayyolu bölgesinde ikamet eden vatandaşlar otobüsle seyahatlerinde kente dönerken indirmeye izin verilmediği için şehir merkezindeki Ankara Şehirlerarası Terminali'ne (AŞTİ) kadar gidip tekrar 20 kilometre geride kalan evlerine ulaşmak zorunda kalıyor. Kentten ayrılan vatandaşların ise bu yol üzerinden otobüslere binmesine izin verilmiyor. Bu yolcular da AŞTİ'ye kadar gidip, şehirden çıkmak için aynı yolu tekrar kat etmek zorunda kalıyor. Bir anlamda "evlerine teğet geçen yolda" otobüslere inip binemiyorlar. Umarız yeni Belediye Başkanı bu konuya en kısa sürede çözüm bulur” dedi.

Korsan cebe durak çözümü

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’ne (AŞTİ) bazı bölgelerden ulaşımın uzak olması ve cep terminalleri bulunmaması nedeniyle kentin farklı noktaları korsan cep terminaline çevirilmiş durumda. Çayyolu Haber, araçla AŞTİ’ye 6-7 dakika mesafede bulunan Anadolu Bulvarı üzerindeki korsan cep terminalini görüntüledi. Yolcular arasında ‘GİMAT Terminali’ olarak da adlandırılan bölgede, günün her saati yolcu indirilip, bindiriliyor. Yoğunluğuna göre art arda ya da yan yana dizilen otobüsler, bagajları ve yolcuları alarak yollarına devam ediyor.

Otobüs firmaları istemiyor

Çayyolu Haber’e konuşan Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Özbakır, "Başkentte yolcu indirme ve bindirme işlemi sadece AŞTİ'de yapılıyor. Buradan kentin her yerine servis ve ulaşım var. Biz otobüs işletmecileri olarak AŞTİ'den başka bir yere yolcu indirme terminali yapılmasını istemiyoruz" dedi.

Eski Belediye Başkanı da soruna çözüm bulmamıştı

Önce Mamak'a daha sonra Etimesgut'a taşınması planlanan AŞTİ ile ilgili son noktayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna koymuş ve "AŞTİ'nin taşınması gibi bir şey düşünmedim. Bakım onarım gerekiyorsa yapılır ama oradan kalkmasını gerektirecek bir durum yok" ifadelerini kullanmıştı. AŞTİ ile ilgili belirsizlik bu açıklama ile sona ererken Ankara'nın Çayyolu, Etimesgut, Mamak ve Gölbaşı gibi bölgelerinde yaşayan vatandaşlar Samsun, Konya, İstanbul ve Eskişehir yollarına otobüsler için cep terminal yapılması konusunda imza kampanyası başlatmışlardı.

"Zamanımız boşa geçiyor"

Başlatılan imza kampanyasında, "Şehirlerarası yolcu otobüsleri Ankara içinde sadece AŞTİ'de yolcu indirebiliyorlar. Bu uygulama küçük şehirlerde terminallerin işlevini kazanması açısından mantıklı olabilir fakat Ankara gibi büyük şehirlerde bunun uygulanması yolcular açısından çok sıkıntılı... İstanbul'da olduğu gibi otobüslerin terminal dışında belli başlı bazı yerlerde yolcu indirilmesinin serbest bırakılması gerektiğini düşünüyorum. AŞTİ'den Ankara şehir içinde en uzak yerlere ulaşım 1-2 saati bulabilmektedir. Bu yüzden terminale uzak oturan fakat şehirlerarası otobüsten çok daha uygun yerde inebilecek insanlar mağdur edilmemelidir. Örneğin ben Yaşamkent'te oturuyorum… İzmir'e gitmek istiyorum… Arabanız varsa ve sizi götürebilecek biri varsa şanslısınız yoksa dolmuşla AŞTİ'ye 45 dakika… Yükünüz varsa taksi ile gitmek zorundasınız. Ankara-İzmir otobüs bileti 80 TL… Bindiniz AŞTİ'den 45 dakika sonra evinizin önünden tekrar geçiyorsunuz… Boşa geçen zaman, para ve yakıt… Dönüşte yine aynı çile…" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 2494 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • mollali
  1 yıl önce
  Otobüs firmaları istemiyor muş ismini duyurun..hayatta seyahat etmem o firmayla..para benden çıkacak..zolümü ben yaşayacağım..yok yağma..
 • Sinan
  1 yıl önce
  Aşti den heryere servis var ama YHT Garına yok! bu kadar aptalca bir şey olabilirmi
 • R. B.
  1 yıl önce
  M.Gokcek taksicilerden payini almis, anlasma yapmistir...
 • Aysel kiciman
  1 yıl önce
  Astiden her yere servis var deniyor da ben ne zaman gitsem servis 45 dakika sonra kalkacak dendi , ya da astiye giderken servise ne zaman nereden bineceğiz bir programı yok , mecbur ya dolmuş ya taksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşiktaş ve Galatasaray'da forma giyen Milica Dabovic: Kulüp başkanından tek gecelik teklif aldım
Beşiktaş ve Galatasaray'da forma giyen Milica Dabovic: Kulüp...
Kaşıkçı davasında konsolosluk çalışanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı: Tandırı yakmamı istediler
Kaşıkçı davasında konsolosluk çalışanı Demir'in ifadesi...