Mansur Yavaş’tan Çayyolu Haber’e özel demeç
Reklam

Mansur Yavaş'tan Çayyolu Haber'e özel demeç

Çayyolu Haber yazarları Metin Altay ve Tuncer Kırhan CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile görüştü.

09 Mart 2014 - 02:37 - Güncelleme: 06 Temmuz 2019 - 09:45

Çayyolu Haber yazarları Metin Altay ve Tuncer Kırhan CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile görüştü.

“Çayyolu bölgesi çok ihmal edildi”

Şu anki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Çayyolu bölgesini çok ihmal etti. Bölgenin sorunlarına CHP’li Yenimahalle Belediyesi bir nebze çözüm olurken, Büyükşehir’in sorumluğundaki alanlar onlarca yıldır ihmal edildi. Çayyolu halkı şundan emin olsunlar 31 Mart akşamı bu sorunlar kökten çözülecek.

“En büyük projem yönetim anlayışını değiştirmek”

Bugün baktığımızda mevcut yönetim üniversitelerin hiç birisiyle iş birliği yapmıyor, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmıyor, kamu kuruluşlarıyla işbirliği yapmıyor. Dünyada kim vardır “her şeyi ben bilirim” diyen? Ortak aklı kullanmayan, kenti yönetirken vatandaşa sormayan? Böyle bir yönetim olabilir mi? Bu Türkiye’deki kuvvetli başkanlık sisteminden kaynaklanıyor. Bir söz vardır “İyi bir yönetici bulunduğu yeri ihya eder kötüsü imha eder.”  Bu seçtiğiniz kişiye bağlıdır. Maalesef, yürürlükteki kanunlarımız böyle ve ben diyorum ki; kanunlar bana ne kadar yetki verirse versin, ne kadar iki dudağımın arasında olursa olsun ben yetkiyi paylaşacağım.

Ankaralılar artık gerçekten yoruldu.  Ben siyasete gelmiyorum; Ankaralılara hizmete, çalışmaya geliyorum. Ankara’nın hizmetine talibim. En büyük projemiz Ankara’daki yönetim anlayışını değiştirerek ortak akılla, şeffaf yönetim tarzıyla Ankara’yı yönetmek. Güzel bir Ankara, Atatürk’ün Başkentine yakışır bir Ankara, ulaşım sorunu azalmış, imardaki problemlerin yaşanmadığı, üstelik yeni kent planının düzgün yapıldığı bir Ankara için hizmet vereceğim.

“Su insan hakkıdır”

Su ve otobüs ücretlerini ucuzlatacağız. Belediye önemli harcamalarının birçoğunu ASKİ bütçesinden yapıyor. Su insan hakkıdır, kar edilemez. Ancak bütün dünyanın kabul ettiği suyun amortismanı ve personel gideri vardır. ASKİ de bunun için kurulmuştur. ASKİ sadece kendi giderlerini ücretlendirdiğinde, Ankaralının cebinden suya verdikleri paranın yüzde 25’i azalacak.  Suya, belediyeye para getirecek bir kaynak gözüyle değil İnsan Hakkı olarak bakacağız.

“Araçları Değil İnsanları Ulaştıracağız”

Toplu taşıma belediyenin önemli görevlerindendir. Dünyada gelişmiş kentlerde insanlar araçlarını evlerinde bırakarak işlerine toplu taşımayı kullanarak gitmektedirler, bunun için modern ulaşım araçlarını, otoparkları kullanarak trafik stresinden uzak bir yaşam sürmektedirler. Eskişehir yolunun ihtiyacı karşılamadığı ortadadır. Oysaki hafif raylı sistemlerle, metrolara entegre hale getirilecek otobüslerle Örneğin Yaşam Kent’teki otobüslerin yetersiz olması ve eski araçlarla ulaşımın sağlanması Başkentimize yakışmayan bir tablo. Yollarının durumu da ortada. İnsanların bu semtleri tercih etmesindeki en önemli neden şehrin yoğunluğundan kurtulmaktı ama hem trafik sorunu hem de imarla ilgili sorunlar hayatlarını zorlaştırmış durumda. 30 Mart’tan sonra bütün bunlara bölgede yaşayanların taleplerini göz önüne alarak çözümler geliştireceğiz. 

“Akıllı Ankara Projemizle Dünyada Yarışan Bir Başkentler Arasına Gireceğiz”

Bugün Dünya’da şehirler yarışıyor, akıllı şehirler öne geçiyor. Ulaşımdan yardımına, havasından suyuna kadar verilerin toplandığı bir alt yapı kuracağız.  Dijital sistemi her yerde kullanacağız. Bilişim vadisi projesi ile içi boşaltılan Ankara’ya büyük gelir elde edecek bir vizyon kazandıracağız. Savunma sanayiinde, serbest bölgede, fuar kongre merkezinde, eğitimde öne çıkmış, sağlık ve sağlık turizmde önde olan bir Ankara hedefimiz için tüm projelerimiz hazır. Her alanda teknolojiyi kullanacağız.

“Ankara kent meydanına kavuşacak”

Kent meydanımız yok. Projelerimizden biri de Ankara'nın en büyük meydanını ortaya çıkarmak. İnsanların nefes alabileceği bir kent parkıyla, Cumhuriyet dönemi mimarisinin ön plana çıkarıldığı bir kent merkezini hayata geçireceğiz. Böylece Ankaralı AVM’lere tıkanmayacak. Ankara’da tarih ve kültür anlamında çok bölge var. Ankara’nın turizm açısından cazibesi var ama maalesef bugüne kadar değerlendirilmedi.  Ulus civarı bütün batıdaki şehirlerde olduğu gibi düzenlenecek Ulus’taki trafik yaya öncelikli olacak, Ankara Kalesi ile beraber, Hamamönü ile birlikte İtfaiye Meydanı, Çıkrıkçılar yokuşu düzenlenecek ve Başkentimize yakışır bir görüntü ortaya çıkacak. Ayrıca Ankara’ya gelip bu meydanı gören, gezen insanlar bir de Ankara’nın ilçelerine gidecekler. Çubuk’ta Yıldırım Beyazıt Dönemi’nden kalma köyler var.  Polatlı’da Gordion var, Sakarya Meydan Muharebesi var. Bunlar çok önemli değerler. Ankara'da termal turizm sadece Haymana ve Kızılcahamam’da değil. Beypazarı’na giderken de yol üzerinde termal tesisler ve beş yıldızlı oteller yapılıyor. Beypazarı’ndaki bu termal tesisleri de düşündüğümüz zaman Ankara’daki sağlık turizm ciddi bir gelir kaynağı olacaktır.

“Ankara, 24 Saat Yaşayan Bir Kent Olacak”

Kızılay'ı yirmi dört saat yaşayan bir yer haline getireceğiz. Ankara gece de yaşanan bir şehir olacak. Kızılay Atatürk döneminde büyük bir ileri görüşlülükle planlanmış ve hala kullanılıyor. Hepimizin Kızılay’da anıları var. Ankara’daki AVM’ler yüzünden Kızılay eski Kızılay değil. Kızılay için önemli bir projemiz var. Biz kesinlikle Kızılay'ı canlandıracağız.

“Herkesin başkanı olacağım”

Ankara’nın, birliğe, beraberliğe ve kaynaşmaya ihtiyacı var. Herkesi annesi, babası, evladı gibi görecek, herkesi kucaklayacak bir belediye başkanına ihtiyacı var. Seçildiğim takdirde rozetimi çıkarıp herkese eşit mesafede olacağım. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimler, yerel seçimdir. Ben seçimleri kazandığımda iktidar değişmeyecek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı değişecek. Siyasi çekişmelerden ve siyasi söylemlerden ziyade; “Ankara bundan sonraki beş yıllık süreçte nasıl yönetilecek? Ankara için neler yapılacak?” gibi sorular değerlendirilmeli. Ankaralıların da, oy kullanırken bunları göz ardı etmeyeceğini biliyorum. Ben söylemlerimde; kazandığımda hiçbir ayrım gözetmeden tüm Ankaralıların başkanı olacağımı ve her kesime aynı mesafede duracağımı ifade ediyorum. Tüm Ankaralıların desteğine talibim. Saha çalışmalarımda da bu desteği görüyorum. Ben Ankaralılara güveniyorum,  seçimi en az yüzde 51 oyla kazanacağız. 

Haber Röportaj: Metin Altay – Tuncer Kırhan
Fotoğraf: Kaya Fidan

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 2698 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüs | 5 bin 12 yeni vaka, 53 can kaybı
Türkiye'de koronavirüs | 5 bin 12 yeni vaka, 53 can kaybı
Sedat Peker'in avukatlarından 'yakalandı' iddiasına ilişkin flaş açıklama
Sedat Peker'in avukatlarından 'yakalandı' iddiasına ilişkin flaş...