Marmara Denizi’ndeki müsilaj deprem habercisi mi?
Reklam
Reklam

Marmara Denizi'ndeki müsilaj deprem habercisi mi?

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden deprem ve müsilaj arasında bir ilişki olup olmadığına dair sorulara açıklık getirdi.

09 Haziran 2021 - 10:42 - Güncelleme: 09 Haziran 2021 - 10:42

Bir deprem ülkesinde yaşamanın verdiği tedirginlikle yaşanan pek çok gelişmeyi depreme bağlayan bazı sosyal medya kullanıcılarının Marmara denizinde görülen müsilajın depremle bir ilişkisi olup olmadığına dair sorularıyla karşılaşan Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir paylaşımda bulundu.

Yaşanan müsilaj tehlikesinin depremle ilişkisi olmadığını söyleyen Görür, kirliliğe dikkat çekerken Kanal İstanbul'la ilgili de açıklamada bulundu.

İşte Prof. Dr. Naci Görür'ün o paylaşımları:

"Arkadaşlar, Marmara’daki müsilaj oluşumunun depremle ilişkisini soruyorsunuz. Bir ilişkisi yok. Bu Marmara’nın kirlenmesiyle ilgili. Bu denize Karadeniz’den aşırı kirletici yük geliyor. Bunun dışında Marmaranın etrafındaki yerleşim alanlarından da atık deşarjı yapılıyor.

(İstanbul’da arıtma yapılıyor). Bu atıklar denizdeki canlılar için besin kaynağı oluyor ve zaman zaman sıcaklığa da bağlı olarak plankton ve alg patlamalarına neden oluyor. Bugün gördüğümüz bu. Çözüm, kirliliğin azaltılmasıdır. Deniz suyunun sıcaklığının düşmesiyle bu olay geçici olarak bitecektir.

Asıl kirletici kaynak Karadeniz’dir. Bu olaydan çıkartacağımız ders Kanal İstanbul’u asla yapmamak olmalıdır. Aksi halde Marmara uzun dönemde kaybedilir ve etrafındaki yaşam sıkıntılı olur. Sevgiyle."

Bu haber 288 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uğur Dündar meydan okudu: İki dönemi böyle karşılaştırdı!
Uğur Dündar meydan okudu: İki dönemi böyle karşılaştırdı!
Türkiye ayağa kalktı: iPhone sahiplerini paniğe sürükleyen 'evde kal' mesajı!
Türkiye ayağa kalktı: iPhone sahiplerini paniğe sürükleyen...