Mars’taki fosil ağaç gövdesi yaşam izi mi?
  • Reklam

Mars'taki fosil ağaç gövdesi yaşam izi mi?

Evet, gün geçmiyor ki Mars’ta yaşam izine dair yeni bir bulgu ortaya atılıp, basın ve sosyal medyada konu edilmesin. Bu kez fosilleşip taşlaşmış bir ağaç gövdesi bulunduğu yazılıp çiziliyor.

07 Kasım 2019 - 22:40 - Güncelleme: 08 Kasım 2019 - 09:14
Reklam

Curiosity uzay aracının gönderdiği görüntülerin çoğu, bildiğiniz gibi NASA (ve araçta / görevde katkısı olan diğer uzay ajansları) tarafından halka açık biçimde yayınlanıyor. Özellikle amatör astronomlar, yayınlanan bu fotoğrafları inceleyip yeni keşiflerde bulunabiliyorlar. Ancak, aynı fotoğrafları komplo teorisyenleri de incelemeyi ve ortaya uçuk fikirler atmayı ihmal etmiyorlar.

Daha önce de Mars’ta “uzaylı“ya ait bir fotoğraf bulunduğu ortaya atılmıştı ve biz de bunu bu yazımızda işlemiştik. Yine, öncesinde şu yazımızda işlediğimiz “havada süzülen kaşık” ve burada anlattığımız “üçüz kuleler” de komplocuların mars fotoğraflarından ortaya attığı iddialar arasında yer almıştı.

Şimdi ise, gelen fotoğralardan birinde “fosilleşmiş ağaç kütüğü” bulunduğu iddia ediliyor. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Cruosity’nin 1647’nci Mars gününde çekip Dünya’ya yolladığı bir görüntü. Kayalık bir alana ait görüntünün sol tarafında dikey bir taş görülebiliyor. İşte, kütük olarak lanse edilen yapı bu.

Optik ilüzyonlar, komplo teorisyenlerinin sıklıkla yeni savlar ortaya atarak pirim yapmak için kullandığı şeyler haline dönüştü. İnsan zihni, gördüğü objeleri tanıdığı bir şeye benzetmeye meyillidir. O nedenle bulutlarda insan yüzü, hayvan silüetleri görebiliyoruz.

Özellikle ilgili ilüzyonun üzerinde bilgisayarda oynayarak, yaptıkları benzetimleri daha gerçekçi hale getirmeye çalışıyorlar ve bu da insanların kendilerine daha rahat kanmasını sağlıyor.

Burada o taşın niçin dik konumda yer aldığı da sorgulanabilir. Ancak, çoğunuz bilirsiniz ki, rüzgar aşındırması kayaları aşındırıp bu tarz şekiller oluşturabiliyor. Aşağıdaki “peri bacaları” da aynı biçimde Dünya üzerindeki rüzgar aşındırmasının bir ürünü. Ama, kimse kalkıp bunların uzaylılara ait yapılar veya başka şeyler olduğunu iddia etmiyor. 

Basın kurumları da bu komplo savlarının üzerine atlıyor. Örneğin bu “ağaç gövdesi” uydurmasına ingiliz Daily Mail gazetesi hemen atlamış. Telegraph gazetesi ise, yine daha öncesinde Mars yörünge araçlarının gönderdiği görüntülerdeki ışık gölge oyunlarını “ormanlık arazi” diye yayınlamıştı.

Kaynak: Kozmik Anafor
Bu haber 160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜİK: Türk halkının yüzde 21'i obez
TÜİK: Türk halkının yüzde 21'i obez
Erdoğan'a destek kritik sınırda
Erdoğan'a destek kritik sınırda