NASA astronot arayışına girdi: İşte yenilenen kriterler
Reklam
Reklam

NASA astronot arayışına girdi: İşte yenilenen kriterler

İnsanları Ay’a ve Mars’a göndermeye NASA, yeni astronot arayışında... Uzay ajansı başvuru kriterlerinin bazılarını da değiştirdi.

16 Ocak 2022 - 17:05

NASA yakında daha fazla astronota ihtiyaç duyabilir ve yeni astronot arayışına girebilir.

Space.com tarafından yayınlanan yeni bir rapor, NASA’nın astronot birliğinin yaklaşık 150 kişiden 44’e düştüğünü ortaya çıkarırken; insanları Ay’a ve Mars’a göndermeye hazırlanan ajans yetkilileri, bu kadronun çok küçük olduğundan endişe ediyor.

Sözcü'nün haberine göre; ajans, bir süredir bu endişeleri taşıyor. Mart 2020’de NASA, genişleyen misyon yelpazesini kapsayacak yeni kâşiflere ihtiyacı olduğunu duyurmuştu.

Amerikan uzay ajansı henüz bir sonraki işe alım sürecini başlatmadı, ancak iş ilanlarının yayınlanması an meselesi.

NASA’nın iş gereksinimleri, ilk astronotların 1959’da işe alınmasından bu yana önemli ölçüde değişti. İlk çalışanların yedisi de askeri test pilotlarıydı. Bu, eski ABD Başkanı Eisenhower’ın seçim sürecini basitleştirmek için getirdiği bir kriterdi.

KRİTERLER DEĞİŞTİ

Başvuru sahiplerinin en az bin 500 saatlik uçuş süresine ve bir lisans derecesi veya eşdeğerine ihtiyacı vardı. Ayrıca 40 yaşın altında, fiziksel durumunun mükemmel ve 180 cm’den kısa olmaları gerekiyordu. Bu kriterler; Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadelerinden sadece 108 kişilik bir aday havuzu oluşturdu. Bir dizi sınav sonunda da yediye düştü.

Bugün, bu kriterlerin çoğundan vazgeçilmiş durumda ama aynı zamanda yeni farklı kriterler geldi. Bu kriterlerin bazıları şu şekilde:

-ABD vatandaşı olmak,

-Adayların ayrıca STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) ile ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine veya bu alanlardaki bir doktora programına yönelik iki yıllık çalışma,

-Ulusal olarak tanınan bir test pilot okul programının tamamlanması,

Kaynak: Sözcü
Bu haber 211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Çayyolu’nda bir villada kurulan kenevir serasına operasyon
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel kalmasın”
Yavaş: “Gençlerimizin hayalleriyle aralarında hiçbir engel...