Okçuluk Derneği’ne tahsis edilen Çayyolu’ndaki alanın plan...
  • Reklam

Okçuluk Derneği'ne tahsis edilen Çayyolu'ndaki alanın plan değişikliği iptal edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara 2’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonucu Okçuluk Derneği’ne tahsis edilen Çayyolu’ndaki alanın plan değişikliği iptal edildi.

17 Mart 2020 - 10:20 - Güncelleme: 17 Mart 2020 - 10:25
Reklam

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara 2’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonucu Okçuluk Derneği’ne tahsis edilen Çayyolu’ndaki alanın plan değişikliği iptal edildi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargının bu kararı Okçuluk Derneği’nin rant amaçlı planlarını bitirdi. Okçuluk Derneği 12’den vuruldu” dedi.

Koru Mahallesi’ndeki 10 bin 420 metrekarelik park alanı Okçuluk İhtisas Spor Kulübü Derneği’ne 29 yıllığına devredilmiş ve ruhsatı verilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Tuna ise park alanını yapılaşmaya açmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin söz konusu alanla ilgili Ankara 2’inci İdare Mahkemesi’nde açtığı davada karar verildi. Mahkeme söz konusu alanda plan değişikliği yapıldığını ve bu değişikliğin yoğunluk artışı getirdiğini belirterek, park alanını yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti.

“YARGI 12’DEN VURDU”

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: “Yargının bu kararı Okçuluk ihtisas Derneği’nin rant amaçlı planlarını bitirdi. Okçuluk Derneği 12’den vuruldu. Mahalleliyle yaşam alanlarının daraltılmasına karşı birçok kez bir araya geldik. Kamuya ait alanların peşkeş çekilmesine yönelik birlikte mücadele edildi. Mahkeme plan değişikliği yapılırken gerekli araştırma ve analizlerin yapılmadığı, yapılan değişikliklerin teknik ve nesnel gerekçelere dayanmadığı, zorunluluk ve kamu yararı içermediği gerekçesiyle planları iptal etti. Bir kamusal alanın ranta kurban edilmesine izin verilmedi .”

2020/03/2020-03-17-10-25-27.jpg
Bu haber 4009 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yenimahalle'den Adnan Kahveci’ye yeni konsept
Yenimahalle'den Adnan Kahveci’ye yeni konsept
Psikologlardan İstanbul Üniversitesi'ne tepki: 'Kabul etmiyoruz'
Psikologlardan İstanbul Üniversitesi'ne tepki: 'Kabul etmiyoruz'