Otomotiv devlerinden tarihi birleşme
  • Reklam

Otomotiv devlerinden tarihi birleşme

ALMANYA'nın otomobil devi Volkswagen ve Amerikalı üretici Ford "otonom ve elektrikli otomobiller" geliştirmek için el sıkıştıklarını duyurdu.

12 Temmuz 2019 - 17:32 - Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 23:36
Reklam

1937 yılında kurulan Alman otomobil üreticisi Volkswagen tarafından yapılan açıklamada, Ford’un sürücüsüz otomobil birimi Argo AI için 2,6 milyar dolar yatırım yapılacağı belirtildi.

Volkswagen'in Argo AI'a yapacağı yatırımın ardından şirketin değerinin 7 milyar doların üzerine çıkacağı belirtilen açıklamada, söz konusu yatırımın 1 milyar dolarının nakit olacağı ve 1,6 milyar dolarının ise Volkswagen'in Münih'te yer alan 200 kişilik sürücüsüz otomobil birimine karşılık olarak sayılacağı kaydedildi.

Başka birliktelikler de olabilir

Açıklamada, otomobil üreticilerinin ocak ayında açıkladıkları ticari araçlar üretimi konusunda iş birliklerinin yolunda gittiği belirtilerek, Ar-Ge ve üretim maliyetlerini düşürmek için diğer iş birliği alanlarına bakacaklarına da işaret edildi.

Volkswagen'in modüler otomobil platformunu (MEB) Ford ile paylaşacağı bilgisine de yer verilen açıklamada, şirketlerin Ar-Ge masraflarını paylaşacağına ve otonom otomobiller konusunda küresel standartların oluşmasına katkı yapacağına vurgu yapıldı.

Volkswagen ve Ford geçen yıl toplamda 16,7 milyon araç satışı gerçekleştirdi.

Bu haber 247 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehirler arası yolculuk vaka sayısını artırdı, validen uyarı geldi
Şehirler arası yolculuk vaka sayısını artırdı, validen uyarı...
Polis ve bekçi şiddeti görüntülerine bir yenisi daha eklendi! Sultanbeyli'de tepki çeken görüntüler
Polis ve bekçi şiddeti görüntülerine bir yenisi daha eklendi!...