Otomotiv sektöründe salgın krizi! 1.1 milyon işçi olumsuz...
  • Reklam

Otomotiv sektöründe salgın krizi! 1.1 milyon işçi olumsuz etkilendi

Koronavirüs salgını otomotiv sektörününü zora sokarken Türkiye'de AB'den gelen taleplerin daralmasının olumsuz etki yaratacağı ifade edildi.

17 Mayıs 2020 - 09:05
Reklam

Üretim kaybı ise 2.1 milyon araç. Türkiye’de de 166 bine yakın üretim kaybı var. Birleşik Metal-İş Sendikası, Avrupa Endüstri İşçileri Federasyonu (IndustriALL Avrupa) Otomotiv Komitesi’nin nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilen toplantılarını raporlaştırdı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın göre; Rapora göre, salgının gayrisafi hasılaya (GSMH) doğrudan etkisi ilk bakışta birçok gelişmiş ekonomide yüzde 20-25 civarında olacak.

AB için GSMH’nin yüzde 7.5 azalması öngörülüyor. Küresel ticaretin bu yıl için yüzde 13-34 arasında düşebileceğine işaret ediliyor.

TÜRKİYE AB’YE BAĞLI

Toplamda otomotiv üretimindeki 2.6 milyon işçiden 1.1 milyonu salgından kısa çalışma, ücret kaybı, zorunlu yıllık izin, işten çıkarma gibi durumlarla karşılaşarak etkilendi.

İstihdamı etkilenen işçi sayısı bakımından ilk sırada 568 bin 518 kişi ile Almanya, ikinci sırada 90 bin kişiyle Fransa, üçüncü sırada da 69 bin 382 kişi ile İtalya geliyor. Rapora göre Türkiye’de de otomobil üreticileri 166 bine yakın üretim kaybı olduğunu açıkladı. Kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin düzenlemelerinde süre haziran sonunda dolacak.

Ardından ne olacağının belirsiz olacağına dikkat çekilen raporda, “Türkiye otomotiv sanayi çoğunlukla ihracat odaklı üretim yaptığı için özellikle Avrupa’da talep daralması, orta vadede çok ciddi etki yapabilir” denildi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 33 oranında, otomobil ihracatı yüzde 27 oranında düştü. Bu dönemde, toplam ihracat 286 bin 963 adet, otomobil ihracatı ise 200 bin 935 adet düzeyinde gerçekleşti. Sadece nisan ayları karşılaştırıldığında ise yüzde 77.21 azalma var.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 585'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 585'e yükseldi
WhatsApp'tan çok konuşulacak özellik: Rehberde kayıtlı olmayan...
WhatsApp'tan çok konuşulacak özellik: Rehberde kayıtlı...