Putin Ulusal Güvenlik Konseyi’ni topladı, ’Türk askerleri...
  • Reklam

Putin Ulusal Güvenlik Konseyi'ni topladı, 'Türk askerleri İdlib'de gözlem noktaları dışında bulunmamalı' dedi

İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi'ni topladı. Kremlin'den yapılan açıkamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in toplantıda, Türk askerlerinin İdlib'de gözlem noktaları dışında bulunmamaları gerektiğini söylediği belirtildi.

28 Şubat 2020 - 18:00
Reklam

İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi'ni topladı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye'nin İdlib bölgesindeki militanların kontrolünü hedeflenen şekilde sağlayamadığını ve Türk askerlerinin yerlerinin Rusya'ya iletilmediğini söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Moskova'nın Türkiye'deki Rusya vatandaşlarını ve diplomatik misyonlarını korumak için gerekli önlemleri almasının beklendiği de belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Kremlin'in sabah saatlerinde yaptığı açıklamayı tekrar ederek, Türk askerlerinin İdlib'de gözlem noktaları dışında bulunmamaları gerektiğini söyledi.

Peskov: Türk ortaklarımız hedefi gerçekleştirmekte başarılı olamadı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov toplantıda, Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarının Rusya ile yapılan anlaşmayla kurulduğu ve amacının "militanların eylemlerinin kontrol edilmesi, terör eylemlerinin ve Rus askeri noktalarına yönelik saldırıların engellenmesi olduğunun" hatırlatıldığını belirtti.

Dmitry Peskov "Türk ortaklarımız bu hedefi gerçekleştirmekte başarısız oldu çünkü militanların büyük kısmı onların kontrolünün dışındaydı" dedi.

Peskov, Rusya'nın İdlib'deki Türk gözlem noktalarının güvenliğini sağladığını ve Suriye ordusunun militanların konuşlandığı bölgelerde "terör çetelerine" yönelik saldırılarında Türk askerlerinin "trajik şekilde öldürüldüğünü" belirtti.

Peskov "Sürekli taleplerimize rağmen Türkiye o bölgedeki askeri varlığından bizi haberdar etmedi. Türk askerleri İdlib'de gözlem noktaları dışında bulunmamalıydı" dedi.

Peskov "Suriye'nin İdlib bölgesinde, terörist grupların Suriye ordusuna yönelik eylemlerini artırarak provoke ettiği ciddi gerginlik, büyük endişeyle takip ediliyor" diye konuştu.

Toplantıya Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Telif ve Dış İstihbarat Dairesi Başkanı Sergey Narişkin de katıldı.

Bu haber 275 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Webometrics, Türk üniversitelerini sıralamadan çıkardı
Webometrics, Türk üniversitelerini sıralamadan çıkardı
Ankara Emniyet Müdürlüğü Barış Çakan paylaşımları için yasal işlem başlattı
Ankara Emniyet Müdürlüğü Barış Çakan paylaşımları için...