Şabanoğlu Şaban gerici, Salako terörist mi?
  • Reklam

Şabanoğlu Şaban gerici, Salako terörist mi?

Sözcü yazarı Rahşan Gülşan'ın efsane yapımcı Arzu Film'in Kemal Sunal filmlerine gelen eleştiriler ile ilgili iddiaları yok artık dedirtecek türden.

12 Eylül 2015 - 21:23

İşte Sözcü yazarı Rahşan Gülşan'ın konu ile ilgili bugünkü yazısı:

Şabanoğlu Şaban gerici mi?

Yok yok vallahi iyi gitmiyoruz. Psikolojimiz altüst…

Teröristlerin, hainlerin tam da istediği gibi davranıyoruz.

Birbirimizi yiyoruz!

Askerimizi, polisimizi, masum insanımızı katledene karşı tek yürek tepkimizi gösterip bizi yıkamayacaklarını anlatmak yerine gerçekten kelimenin tam anlamıyla birbirimizi yiyoruz.

Hem de bunu bulduğumuz her fırsatta, her mecrada yapıyoruz. Fark etmemiştim dün gördüm, Arzu Film Instagram’da çok ilginç bir paylaşımda bulunmuş.

Arzu Film, hepinizin bildiği gibi Tük sinemasının kısa tarihinin büyük kalabalıklarla buluşmuş, efsaneleşmiş filmlerinin yapım şirketi. Instagram hesabında da şirket tarihinde yer alan Hababam Sınıfı, Şabanoğlu Şaban, Süt Kardeşler, Salako gibi filmlerden daha önce görmediğimiz set fotoğraflarını okumaya doyamadığım metinlerle paylaşıyor.

Ama ne ilginçtir ki, toplumsal olarak üzerinde uzlaştığımız yani birlikte gülebildiğimiz filmleri bile yaratılan kavga ortamının bir parçası haline getirmişiz. Zaten benim için en korkutucu olan da bu. Çatışmanın bu alanlara kadar derinleşmesi…

Bakın Arzu Film Instagram hesabını yönetenler nasıl patlamış: “Bu akıl tutulmasının izahı yok…Evet, elbette zor günler geçiriyoruz ve elbette birbirimizin hassasiyetlerine önceliklerine saygılı olmak durumundayız ama bu kadarı da gerçekten fazla.

Salako fotoğrafları yüzünden Arzu Film’i bu zor günlerde terörist propagandası yapmakla suçlayanlar mı istersiniz, Şabanoğlu Şaban filminin set arkası karelerindeki çarşaflı kadınlar için gericilik suçlamaları mı dersiniz, yine aynı filme ait bir kare için Çanakkale şehitleri ile dalga geçildiğini savunan mı dersiniz, Süt Kardeşler filmi ile Osmanlı dönemini sempatik göstermekle suçlanmamızı mı istersiniz…

Ne oluyor bizlere? Nereye gidiyoruz? Kimdir bu korkuları, acabaları insanların içine salan? Kimdir bu kadar akıl tutulmasına sebep verenler?…”

Güzel metin böyle devam ediyor. Ama hakikaten çok endişe verici değil mi? O filmleri kırkar kere izlememiş olsam bu kadar ciddi ithamlar karşısında bir durur düşünürüm. Ama Süt Kardeşler bu ya! “Seni hiç sevmedim sütoğlan, babanı da sevmezdim!” repliğinin filmi.

Her izlediğimizde güldüğümüz o büyülü film. Bir kere bile içinde Osmanlı dönemini sempatik gösterme çabasına tanık olmadım. Aksine Şener Şen’in canlandırdığı komutan tiplemesiyle yergi bile var diyebililiriz ki, velev ki övüyor olsun yıllar önce yapılmış ve bugüne kalmış bir klasik o yahu!

Ya Salako? Yahu hepimiz yıllarca göbeğimizi hoplata hoplata güldük bir salağın dağların efendisi sanıldığı o filme. Şimdi Salako niye PKK’lı oldu arkadaş? Bu hale geldiysek, ortak popüler kültür hazinemiz filmlere bu gözle yaklaşaçak kadar hoşgörümüzü, şuurumuzu, birlikte yaşama bilincimizi yitirdiysek Allah hepimizin yardımcısı olsun.

O filmlerin fotoğraflarının altına o korkunç cümleleri yazanlara Salako, Süt Kardeşler veya Şabanoğlu Şaban izlemelerini öneririm. Öfke ve şiddet dolu kalpleri bile yumuşatır Kemal Sunal’ın bir gülüşü… Şener Şen’in bir mimiği…

Müzik sustu mutlu musunuz? “Müziği susturun, konserler iptal olsun” diyenlerin dediği oldu. Müzik sustu. Tüm konserler, kültürel aktiviteler bir bir iptal oluyor ya da erteleniyor. Ülkemiz artık koca bir yas evi gibi. Tamam mı? Mutlu musunuz? Sıradan bir Ortadoğu ülkesi gibi ağıtların yükseldiği, acıyla kavrulmuş bir ülke olmamız hoşunuza gidiyor mu?

Müziğin kitleleri birleştirme gücü, toplumun teröristlerin ekmeğine yağ sürercesine acı ve korkuya teslim olmasının önüne geçme gücünü de kabediyoruz. Terörist ne isterse onu yapıyorsunuz. Komşusunun evini yakan var. Tipini beğenmediği insanı linç etmeye kalkan var.

Gazeteler basılıyor, öfke en gerçek hak arama aracı olarak milyonların bilinçaltına yerleştiriliyor. Müzik susuyor, öfkeli naralar yankılanıyor ülkemizin gökyüzünde. O güzel insanın, bugünlerde daha da çok özlediğim Atatürk’ümüzün sözünü unuturak: “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh…”

Uçağa Sözcü koyunca rejim tehlikeye mi girer? Türk Hava Yolları ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi… Hepimizin de üzerinde emeği ve payı olan bir kuruluş. Ama partizanca hareketlerden de en çok payını alan kurumların başında geliyor. Son günlerde çokça uçmak durumunda kaldım. Her uçuşta da yolcuların itirazlarına ilk elden tanık oldum. Ben de inadına her uçuşta sordum. “Sözcü Gazetesi var mı acaba?” Ve ne ilginç ki uçuş görevlileri hep aynı mahcubiyetle yanıt verdiler. “Maalesef…”

Fikirlerine uymayan, hoşlanmadıkları şeyleri yazabilen bir gazeteyi uçağa alınca nasıl bir tehlike oluşacak anlamak güç. Uzun uçuşlarda bu görünmez yasağı delmenin bir yolu var: İnternet bağlantısı! Kısa uçuşlarda da gazetenizi uçağa binmeden hemen önce satın alıp elinizde uçağa binmek ve arkanızda bırakmak. Koskoca havayolu şirketine bu partizanlığa alet olmak hiç ama hiç yakışmıyor.

Bu haber 1754 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • muştu
    1 yıl önce
    sözcü yazarları kendine baksın ileri kafalılıktan anladıkları batı taklitçiliği yapmak siz ***onun toplumsal mesajını anlamayacak kadar dar kafalasınız o büyük adamın atatürkün adı sizin gibi rezillerin ağzında sakız siz kim atatürkün askeri olmak kim daha milletin toplumsal sorunlarından bi habersiniz musafa kemal günümüzde yaşasaydı o harpleri günümüzde yapsaydı ve sizin gibi askerleri olduğunu o büyük emirleri veremezdi size kemal sunal 2 gömlek ağır gelir gidin my name is earl izleyin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız, balıkçılar çaresiz
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız,...