Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşı, mutlak yapılması gereken...
  • Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşı, mutlak yapılması gereken bir uygulamadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Koca, tartışmaların yerli aşıyla azalacağını söyledi.

08 Ocak 2020 - 15:40 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 18:53

Türkiye’de sayıları her geçen gün artan aşı karşıtlarına ve aşılanmaya değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşı, mutlak yapılması gereken bir uygulamadır. Bunda hiç tereddüdümüz yok“ dedi.

Bakan Koca, geçen yıl yüzde 96 olan aşı uygulama oranının yüzde 98'e çıktığını söyleyerek, "Bu anlamda Türkiye'de şu anda bir riskin olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde aşı reddi ile ilgili spekülasyonların da yerelleşme ve yerlileşme ile daha da azalacağını düşünüyorum. Çocukluk çağı döneminde aşılamanın giderek daha azaldığını, daha önce aşılama yapıldığı için koruyuculuğunun devam ettiğini özellikle vatandaşların düşündüğünü, aslında okul çağı dönemindeki ikinci aşılamanın da mutlaka yapılması gerektiğini buradan söylemek istiyorum“ diye konuştu.

"AŞILAMA ORANLARI YÜZDE 98'LERDE"

"Aşı, mutlak yapılması gereken bir uygulamadır. Bunda hiç tereddüdümüz yok." ifadelerini kullanan Koca, aşı reddinin dünyada her geçen gün artığına dikkati çekti.

Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de bunun yansımalarını görüyoruz ve bu çerçevede de özellikle çocukluk çağı aşı uygulamasında giderek aşılamayı daha da artıran uygulamaya döndük. Yani, 2018'de yüzde 96 olan aşı uygulama oranımız 2019'da yüzde 98'e çıkmış oldu. Yüzde 95'in altındaki aşılamanın özellikle riskli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda Türkiye'de şu anda bir riskin olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde aşı reddi ile ilgili birçok tartışmanın aşıda yerelleşme ve yerlileşme ile daha da azalacağını düşünüyorum. Aşının yerlileştirilmesi noktasına daha fazla eğildiğimizi ve birçok çocuğumuzu erken dönemde aşılama noktasında yaygın bir gayret içinde olduğumuzu, bu kapsamda aşılama oranlarının yüzde 98'lere vardığını belirtmek istiyorum. Şu anda herhangi bir tehlikenin bulunmadığını da vurgulamak istiyorum. Çocukluk çağı döneminde aşılamanın giderek daha azaldığını, vatandaşların daha önce aşılama yapıldığı için koruyuculuğunun devam ettiği yönünde düşüncelerin olduğunu, aslında okul çağı dönemindeki ikinci aşılamanın da mutlaka yapılması gerektiğini söylemek istiyorum."

2020 yılında özellikle yerli aşı üretiminin öne çıkacağını kaydeden Koca, "Hedef olarak 5 yıl koyduğumuz aşı üretimi kapsamında bu yıl önemli adımların atılacağı bir yıl olacak" dedi.

Bu haber 144 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız, balıkçılar çaresiz
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız,...