Sakarya’da sorular yanıtsız kaldı! Denetimlerde nasıl...
  • Reklam

Sakarya'da sorular yanıtsız kaldı! Denetimlerde nasıl görülmedi?

Sakarya'nın Hendek ilçesinde patlamanın gerçekleştiği havai fişek fabrikasındaki ihmallerin denetimlerde fark edilip edilmediği sorusu yanıt bekliyor.

05 Temmuz 2020 - 09:41

Havai fişek fabrikalarının işleyişi tüzük ile düzenleniyor.

Tüzüğe göre, işyeri binaları tek katlı yapılıyor. Duvarlar yanmaz, tavanlar hafif ve yanmaz, tabanlar düz, yanmaz, sızdırmaz, çarpmayla kıvılcım çıkarmaz, yumuşak malzemeden, kolay temizlenir ve hafif eğimli, pencereler büyük parçalar halinde etrafa dağılmayacak ve zarar vermeyecek mika, telli cam gibi maddelerden yapılmalı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; fabrikaların, çalışanları patlama basıncı ve alevden koruyacak şekilde yapılması gerektiği belirtiliyor.

Kapasitesi 5 tona kadar olan depolardan en az 30 metre, daha fazla patlayıcı madde stoklanacak depolarda ise en az 60 metre uzaklık olması gerek.

Sakarya’daki fabrikada binaların birçoğunun patlaması “hükümlere ve mesafe kuralına uyulmadı mı” sorusunu gündeme getirdi.

“Tüzüğe aykırılık varsa en son martta yapıldığı belirtilen denetimlerde bunlar nasıl görülmedi” sorusu da yanıt bekliyor.

FABRİKANIN ORTAĞI YAŞAR COŞKUN’A MORAL YEMEĞİ

Fabrikanın üç ortağından biri olan MÜSİAD Genel Başkanı ve şube başkanları, fabrika sahibi olan MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun, yönetmeliğe uygun çalıştıklarını, fabrikayı da defalarca kez denetlediklerini ve işçilerin patlama konusunda eğitim aldığını savundu.

Coşkun’a destek vermek için “moral yemeği” düzenlendiği ortaya çıktı. MÜSİAD Bursa’nın Twitter’dan paylaşılan yemek fotoğrafı tepkiler üzerine kaldırıldı.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Emir: Bu bir skandaldır, kayıtları isterse Sağlık Bakanı ile paylaşırım
CHP'li Emir: Bu bir skandaldır, kayıtları isterse Sağlık Bakanı...
Rusya'nın aşı hamlesinden sonra ortalık karıştı! Tartışmalar dünya gündeminde
Rusya'nın aşı hamlesinden sonra ortalık karıştı! Tartışmalar...