Seçim bitti, tanzim gitti
  • Reklam

Seçim bitti, tanzim gitti

Gıda fiyatlarındaki artışın nedeni için aracıları ve marketleri suçlayan iktidar tarafından kurulan tanzim satış çadırları seçimlerin ardından kaldırılmaya başlandı.

10 Nisan 2019 - 09:36
Reklam

Geçtiğimiz ay sessiz sedasız Çayyolu metrosu son durakta tanzim satış çadırı kuran Ankara Büyükşehir Belediyesi, seçimden bir gün sonra ürün olmadığı gerekçesiyle satış işlemleri durduruldu. Haziran 2018’deki seçimlerin ardından yaşanan ekonomideki bozulmanın etkisiyle gıda fiyatlarında da büyük oranlarda artış yaşanmış, fiyat artışı için üreticileri, halcileri ve zincir marketleri ‘terörist’ olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul ve Ankara gibi kentlerde tanzim çadırları kurulmuştu.

Fiyat artışının yerel seçim provokasyonu olduğu iddia edilerek önce sebze meyve fiyatlarını düşürmek için faaliyete geçen tanzim satış noktalarının seçime kadar faaliyet göstereceği açıklanmış daha sonra da Haziran ayına kadar tanzim çadırlarında satışlara devam edilmesine karar verilmişti. Ayrıca tanzim çadırlarına ek olarak süpermarketler üzerinden de tanzim uygulamasının genişletilmesi planlanmıştı.

Ancak yerel seçimlerin geride kalmasının ardından Ankara’daki tanzim satış çadırları kaldırılmaya başlandı. Güvenpark ve Sincan’da kurulan tanzim çadırları sökülürken Çayyolu, Kurtuluş ve Sıhhiye’deki çadırlarda ise ürün olmadığı için satış işlemi durduruldu.

Kooperatiflerden ucuza temin edilen yaş meyve ve sebzeler, tanzim çadırlarında aracı ve vergi gibi ek yükler olmadan piyasa fiyatlarının yaklaşık yarısına satılıyordu. Tanzim uygulaması beklenen etkiyi yaratmazken satış çadırlarının kurulduğu gün 6 lira olan domates 5 lira, 9 lira olan patlıcan 5 lira, 7 lira olan kabak 4 lira, 13 lira olan sivri biber 14 lira, 3,5 lira olan patates ve 4 lira olan soğan 3’er liralık fiyat etiketleri ile satılırken salkım domatesin kilogram fiyatı ise değişmeyerek 9 lirada kaldı.

‘Kaybedince kaldırdılar’: Seçim bitti, tanzim satış çadırları gitti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz ay tanzim satışın zincir marketlerde devam edeceğini açıklaması sırasında tanzim satış noktalarının devam edip etmeyeceğinin seçimlerden sonra değerlendirileceğini söylemişti. Şubat ayının ortasında yaptığı açıklamada, tanzim satış noktalarının iki buçuk aylığına kurulduğunu söyleyen Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ise 28 Mart’ta “Tarım Kredi olarak tanzim ürünlerinin marketlere satışına başladık. Bu konuda talep marketlerden geldi” demişti.

Erdoğan’ın “Gerekirse tanzim satışları belediye eliyle kurarız ve ucuza satış yaparız” ifadeleriyle başlayan uygulamanın Aralık 2019’a kadar sürdürülmesi planlanıyordu.

Türkiye’nin diğer bölgelerindeki satış noktalarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 2555 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
31 ülke için seyahat uyarısını kaldıran Almanya, Türkiye kısıtlamasını kaldırmadı
31 ülke için seyahat uyarısını kaldıran Almanya, Türkiye...
Burhan Kuzu'dan Fatih Altaylı'ya 'Zindaşti' yanıtı: Bence ikimiz de susalım...
Burhan Kuzu'dan Fatih Altaylı'ya 'Zindaşti' yanıtı: Bence ikimiz...